Meningiom ve glioma olgularında D vitamini düzeylerinin araştırılması
Determination of vitamin D levels in meningioma and glioma cases
- Tez No: 375122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
D vitamini kalsiyum metabolizmasında ve kemik gelişiminde görevli olan bir hormondur. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda D vitamininin proliferasyon, farklılaşma ve hayatta kalma gibi farklı birçok hücre fonksiyonunda rol oynadığı bulunmuştur. Bunun sonucunda, birçok kanser tipinde anti-kanser ajanı olarak çalıştığı düşünülmektedir. Bu nedenle sunulan çalışmada, santral sinir sisteminin en sık görülen tümörleri olan ve yaklaşık %70'lik bir bölümünü oluşturan meningiom ve glioma ile serumda sirküle eden 25(OH)D3 miktarlarının ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada, 83 meningiom, 105 glioma ve 193 kontrol bireyinden alınan serum örneklerinde LC-MS/MS (sıvı kromatografisi sıralı kütle spektrometresi) yöntemiyle 25(OH)D3 miktarları belirlenmiştir. Meningiom, glioma ve kontrol grubu örneklerinin D vitamini konsantrasyonlarının ortalama-medyan değerleri sırasıyla 13-11 ng/ml, 15-12 ng/ml ve 18-15 ng/ml olarak bulunmuştur. Tümör tipi, derecesi ve cinsiyete göre oluşturulan 26 alt gruba tek yönlü, non-parametrik ANOVA testi olan Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, hem hasta hem de kontrol popülasyonunda orta düzeyde D vitamini eksikliği saptanmıştır. Tüm çalışma kohortunda erkeklerde kadınlara göre çok daha yüksek oranda 25(OH)D3 saptanmıştır. Bu durum, her iki hasta popülasyonu için cinsiyet faktörünü ortadan kaldırmak için farklı kontrol grupları kullanılması gerektiğini göstermiştir. Araştırmada meningiom, meningiom kontrol, glioma ve glioma kontrol serum örneklerinde 25(OH)D3 konsantrasyonları sırasıyla 11, 15, 12 ve 17 ng/ml olarak bulunmuştur. Buna göre, meningiom grubu, kontrol grubuna göre %26, glioma ise %30 daha az bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a hormon playing important roles in calcium metabolism and bone development. Recent studies have indicated that vitamin D also is an important factor in several cell functions such as proliferation, differentiation, and survival. Nevertheless, it has been considered as a potential candidate as an anti-cancer agent having roles in various cancer types. Therefore, in this study, the relationship was investigated between serum circulating 25(OH)D3 levels and meningioma and glioma that represent almost 70% of all central nervous system tumors. Serum 25(OH)D3 levels were detected in 83 meningioma, 105 glioma and 193 control serum samples via LC-MS/MS (liquid chromatography tandem mass spectrometry). Mean/median levels of 25(OH)D3 in meningioma, glioma and control samples were found as 13-11 ng/ml, 15-12 ng/ml and 18-15 ng/ml, respectively. 26 sub-groups were constructed based on tumor type, grade and sex. Kruskal-Wallis non-parametric ANOVA test was used in statistical analyses. According to the results, both patient and control cohorts have a moderate vitamin D deficiency. In both patient and control groups 25(OH)D3 levels were much higher in men as compared to women. This has resulted in a need for using a unique control group for each patient cohort comprising the similar numbers of men and women. As a result, 25(OH)D3 concentrations were determined for meningioma, meningioma control, glioma, and glioma control groups as 11, 15, 12, and 17 ng/ml, respectively. This means that meningiom group revealed 26% and glioma group 30% less serum 25(OH)D3 than that of corresponding control groups.