Orbital kitle lezyonlarında renkli doppler ultrasonografinin tanı değeri
  1. Tez No: 69964
  2. Yazar: FATİH ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM TAYFUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI.OZET Orbital kitle lezyonu şüphesiyle sonografik olarak değerlendirilen 22 olgunun 15'inde intraoküler, 7'sinde orbital kitle lezyonu saptandı. Olguların 11'i koroid malign melanomu,1'i korpus siliare malign melanomu,3'ü retinoblastoma's! lakrimal gland epitelyal tümörü, 2'si optik sinir gliomu, 2'si optik sinir menenjiomu ve 1'i optik sinir primitif nöroektodermal tümörü idi. Kitle lezyonları RDUS ile değerlendirilerek vaskülaritesi olanların akım karakteristikleri belirlendi. Koroid melanomu olgularında, tümör boyutunun 5mm'den büyük olması halinde vaskülarite bulunduğu ve bazal kanlanma tipinde olduğu izlendi. Melanomların piksistolik akım hızlarının, oftalmik arterden düşük, santral retinal arterden yüksek olduğu saptandı. 2 lakrimal gland tümörü olgusu ile 2 retinoblastom olgusunda da vaskülarite izlenirken, optik sinir orjinli tümörlerde belirgin vaskülarite saptanmadı. Bu sonuçların aynı amaçlı çalışmalarla karşılaştırılmasında; melanomlar ve optik sinir tümörleri ile ilgili değerlerde uyumluluk izlenirken, retinoblastom ve lakrimal gland tümörlerinde literatürle uyumlu olmayan bulgular elde edildi. Literatüre göre bu tür tümörlerde belirgin vaskülarite izlenmemesi beklenirken, bizim çalışmamızda retinoblastom ve lakrimal gland tümörlerinde de vaskülarite olduğu gözlendi. US ve RDUS'un orbital kitle lezyonlarının değerlendirilmesinde; tekrarlanabilir, kolay uygulanabilir, noninvaziv, güvenilir, ucuz bir yöntem olduğu; vaskülaritesi olan kitle lezyonlarının tanısında ve tedavilerinin takibinde önemli bilgiler vereceği sonucuna vardık. 36
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Twenty-two cases were evaluated with sonography (US) for orbital masses and 15 intraocular and 7 orbital masses were detected. Eleven malignant melanoma of the choroid, one malignant melanoma of ciliary body, three retinoblastoma, two epithelioma of lacrimal gland, two optic nerve glioma, two optic nerve meningioma and one primitive neuroectodermal tumor of the optic nerve were the eventual histopathological diagnoses. Color Doppler ultrasonography (CDUS) was used to determine the flow characteristics of vascular lesions. Choroid melanoma cases with tumor masses larger than 5 mm were found to be have vascularity which is basal flow type. Melanomas were found to have peak systolic flow rates lower than ophthalmic artery but higher than central retinal artery. Two lacrimal gland tumors and two retinoblastomas were vascular but no vascularity was present in tumors with optic nerve origin. These results were consistent with the literature for those of melanomas and optic nerve tumors. However, retinoblastomas and lacrimal gland tumors were not expected to have vascularity according to previous studies. We conclude that US and CDUS are easy, reproducible, non-invasive, reliable and cheap methods in the evaluation of orbital mass lesions and they provide important information in the diagnosis and follow-up of vascular mass lesions. 37