Kombine oral kontraseptif kullanan polikistik over sendromlu hastalar ile myoinositol+folik asit kullanan polikistik over sendromlu hastalarda antimüllerian hormon değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of antimullerian hormone levels in patients with polycystic ovary syndrome using oral contraceptives or myoinositol+folic acid
  1. Tez No: 375175
  2. Yazar: ALİ CENK ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromlu hastaların (PKOS) farklı tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan en sık kullanılan kombine oral kontraseptif (KOK) tedavisidir. Son yıllarda PKOS tedavisinde myoinositol+folik asit(MYO) kombinasyonunu içeren preparatların besin desteği olarak kullanımı giderek artmaktadır. Bu çalışmada MYO tedavisinin hastalardaki antimüllerian hormon (AMH) düzeyine etkisinin tespiti ve KOK kullanan PKOS'lu hastalardaki AMH düzeyleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu prospektif çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu ve Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu izni alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran Rotterdam kriterlerine göre polikistik over sendromu tanısı konulan toplam 137 hasta çalışmaya alınmıştır. Randomizasyon sonrası bu hastalardan 60'ına KOK, 77'sine MYO başlandı. Tüm olguların antropometrik ve kan basıncı ölçümleri ve modifiye Ferriman Gallwey skor hesaplamaları yapılmıştır. Serum açlık glukoz, açlık insulin, prolaktin (PRL), tiroid stimülan hormon (TSH), apoprotein B (Apo B), apoprotein A1(Apo A1), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserid (TG), total kolesterol, folikül stimüle edici hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH), total testosteron, serbest testosteron, seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG), dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS) ve antimüllerian hormon (AMH) seviyeleri ölçülmüştür. Tüm hastaların LH/FSH ve Apo B/A1 oranları hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz için The Statistical Program for Social Sciences(SPSS, versiyon 16) programı kullnılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: There are different treatment methods for polycystic ovary syndrome (PCOS). The most frequent medical agent used in the regimen is combine oral contraceptives (COC). In recent years, as a nutrional support myoinositol+folic acid (MYO) combination usage is in increasing frequency. In this study, our aim is to observe the effect of MYO on antimullerian hormone (AMH) levels in patients with PCOS. In addition, our purpose is to compare the change in AMH levels between usage of COC and MYO. METHODS: This prospective study protocol was started after the approval by the Clinical Research Ethics Committee of Faculty of Medicine, Dokuz Eylül University and Turkish Health Ministry Drug and Medical Device Foundation. 137 patients with polycystic ovary syndrome diagnosed according to Rotterdam criteria who admitted to Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Deparment of Obstetrics and Gynecology, Division of Reproductive Endocrinology and Infertility Outpatient Clinic were recruited for the study. After the randomization, 60 patients were given COC and 77 patients were given MYO. All patients were evaluated for antropometric measurements, blood pressure measurements and Modified Ferriman Gallwey score were calculated. Fasting plasma glucose, fasting plasma insulin, prolactin (PRL), tiroid stimulating hormone (TSH), apoprotein B (Apo B), apoprotein A1 (Apo A1), high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), triglyceride, total cholesterol, follicule stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), total testosteron, free testosteron, sex hormone binding globuline (SHBG), dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS) and antimullerian hormon levels were measured. All patients' LH/FSH ratio and Apo B/A1 ratio were calculated. The results were analyzed with The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, version 16).