Regmatojen retina dekolmanlı gözlerde silikonun makülaya olan etkilerinin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of the silicone oil endotamponade duration on macula with optic coherens tomography in patients operated with the diagnosis of rhegmatogenous retinal detachment
- Tez No: 375176
 - Danışmanlar: PROF. DR. FERİT HAKAN ÖNER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada, silikonun göz içi kalış süresinin makülaya olan etkilerinin Spektral Domain Optik Koherens Tomografi (SD-OKT) ile değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Retina Birimi'nde Temmuz 2012 – Ocak 2014 tarihleri arası yırtıklı retina dekolmanı tanısı ile pars plana vitrektomi geçiren ve silikon endotamponadı uygulanan 65 hastanın 65 gözü çalışmaya dahil edildi. Silikon enjeksiyonundan sonra 1.hafta, 1.ay, 3.ay, silikon alınmasından hemen önce ve silikon alınmasından sonraki 1.ayda tüm olguların düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri, biyomikroskobik bakıları, göz içi basınçları, fundus bakıları kaydedildi. SD-OKT ile maküla yapısı ve santral maküla kalınlıkları değerlendirildi. Hastalar silikonun göz içinde kalış süresine göre ≤ 3 ay, 3-6 ay, ≥ 6 ay olarak gruplandırılarak; makülada oluşan patolojiler açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 16'sı (%26.6) kadın, 49'u (%75.4) erkek idi. Hastaların ortalama yaşı 58.1±12.1 yıl (18-82) olarak saptandı. Ortalama takip süresi ise 12.4±4 ay (6-20) olarak bulundu. 17 gözde (%26.2) maküla tutulumu görülmezken, 48 gözde (%73.8) maküla dekole idi. Hastaların göz içi silikon kalış süresi ortalama 6.7±2.3 ay (2-12) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of duration of intraocular silicone endotamponade on macula using spectral-domain optical coherence tomography (SD-OCT). Methods: Sixty five eyes of 65 patients with rhegmatogenous retinal detachment that had pars plana vitrectomy and silicone oil endotamponade at Dokuz Eylul University Ophthalmology Department Retina Unit, were included to study between July 2012 – January 2014. The patients had a complete ophthalmological examination including best corrected visual acuity, biomicroscopy, intraocular pressure, fundus examination and central macular thickness and macular structures taken with SD-OCT were obtained at one week, one month, three months after silicone oil injection, before silicone oil removal and after the first month of silicone oil removal. Patients were classified in three groups according to duration of intraocular silicone tamponade as ≤ 3 months, 3-6 months, ≥ 6 months and the microstructure of macula were evaluated . Results: Of the 65 study participants with the mean age of 58.1±12.1 years (18-82), 16 (26.6%) were females and 49 (75.4%) were males. Mean follow-up was found as 12.4±4 months (6-20). 17 eyes (26.2%) were macula on and 48 eyes (67.7%) were macula off at the time of surgery for retinal detachment. The mean duration of silicone oil tamponade was 6.7±2.3 months (2-12).