Yüzeyel mesane tümörlerinde re-tur+intrakaviter tedaviye re-turun etkisi
Our re-turm results on cases with surface bladder tumors that are applied with transurethral resection and intracavital mitomycin-c
- Tez No: 375192
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu prospektif çalışmada, yüzeyel değişici epitel hücreli mesane kanserlerinde ilk rezeksiyon sonrası 3 ila 7 hafta sonra tekrarlanan rezeksiyonun etkinliğinin incelenmesi amaçlandı. Ocak 2006 ile Ocak 2013 tarihleri arasında kliniğimizde transüretral mesane tümörü rezeksiyonu (TUR-M) yapılarak pT1 değişici epitel hücreli mesane kanseri tanısı konulan olgulardan 91'i bu prospektif çalışmaya alındı. Olgularda, ilk transüretral rezeksiyondan ortalama 3 ila 7 hafta sonra ilk rezeksiyonun skar alanına ve şüpheli bölgelere tekrar transüretral rezeksiyon (Re-TURM) uygulandı. Olguların Re-TURM'leri sonrası ; pT1GI olan 22 olgunun 4'ünde (%18), pT1GII olan 32 olgunun 9'unda (%28), pT1GIII olan 37 olgunun 16'sında (%44) rezidüel tümör tespit edildi. İlk rezeksiyonla Re-TURM arasında histopatolojik fark tespit edilen olgular: pT1GII iken pT2GIII tespit edilen 3 olgu, pT1GIII iken pT2GIII tespit edilen 11 olgu olmak üzere 14 olguda (%16) daha yüksek evreleme saptanmış ve bu hastalara total sistektomi +üriner diversiyon yapılmıştır.Evresi pT1GI iken pTaGI tespit edilen 4 olgu, pT1GII iken pTaGI tespit edilen 5 olgu, pT1GIII iken pTaGI tespit edilen 8 olgu olmak üzere 17 olguda (%19) daha düşük evreleme saptanmıştır. pT1GIII olan 4 olguda ise aynı evre tespit edilmiştir. Tümör tespit edilen ve edilmeyen olgular tümör çapı ve tümör odak sayısı bakımından karşılaştırıldığında ise Re-TURM'de rezidüel tümör tespit edilen ve edilmeyen olguların sırasıyla tümör çapları ortalama 3,0±1,2cm ve 2,0±1,3cm bulundu. Re-TURM'de rezidüel tümör tespit edilen ve edilmeyen olguların ortalama mesane tümörü odak sayısı sırasıyla 2,5±1,5ve 1,4±0,7 bulundu. Rezidüel tümör tespit edilen hastalarda edilmeyenlere oranla gerek tümör çapı gerekse tümör sayısı açısından anlamlı fark görüldü. Sonuç olarak pT1 mesane kanserlerinin ilk rezeksiyonundan sonra rutin uygulanan Re-TURM'de anlamlı oranda hastada rezidüel tümör bulundu. Tümör çapları ve tümör sayısının yüksek olmasının rezidüel tümör kalması açısından dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu görüldü. Patoloji sonucu T1 mesane kanserli hastalarda klinik evrenin daha iyi değerlendirilmesini ve rezidüel tümör aranmasını sağladığından Re-TURM yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To research the results of repeated transurethral resection (re-TURM) 3-7 weeks after the first transurethral resection (TURM) and early single-dose mitomycin-C (MMC) application in patients with low-risk (kasa invase olmayan?) bladder cancer. Methodology: Patients who have been treated with post-TURM single-dose intravezikal(?) MMC for bladder cancer treatment in our clinic in January 2006-June 2013 have been separated randomly into standard and optimized treatment groups. Patients whose pathology were T1 and Ta, 91 cases, were asked to return for a check-up and studied. Findings: The study had 91 cases that consisted of 19 women and 72 men. The average age of the patients was 68±7 (32–86). Out of the cases, 61 of them (67%) were diagnosed with primary, and 30 of them (33%) were secondary bladder tumor. The stage and degrees were pT1GI for 22 (24%) of the cases, pT1GII for 32 (35%) of the cases, and pT1GIII for the remainder 37 (40%) cases (Table 1). Histopathologically, it was confirmed that 22 (24%) of the cases were pT1GI, 32 (35%) of the cases were pT1GII, and 37 (40%) of the cases were pT1GIII. Approximately after 3-7 weeks, re-TURM was applied. 68 (74%) of the cases had unifocal and 23 (26%) of the cases had multifocal tumors. During the re-TURM application, we detected a tumor in 37 (40%) of the cases and no tumor in 54 (60%) cases. Out of the detected tumors, 28 were residual tumors in the old scar area and 9 were different localization nüks (???) tumor. Results: Meaningful amounts of residual tumor were detected in patients who had been applied with re-TURM after their first treatment of primary and recurring bladder cancer. Re-TURM allows a more effective treatment of the patients with surface bladder cancer and provides a better evaluation for the clinical stage.