Obez çocuk ve adolesanlarda metabolik sendrom sıklığı
Prevalence of metabolic syndrome in obese children and adolescents
  1. Tez No: 375191
  2. Yazar: ŞERİFE TUNÇEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMRE ATABEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çocukluk çağında artan obezite prevalansına paralel olarak, metabolik sendrom prevalansı da artmaktadır. Çocuk ve adolesanlarda metabolik sendrom artmasına rağmen metabolik sendrom tanısı için standart kriterler yoktur. Bu çalışmada, obez çocuk ve adolesanlarda modifiye WHO ve IDF kriterlerine göre metabolik sendrom sıklığını belirledik ve modifiye WHO ve IDF kriterlerine göre metabolik sendrom sıklığını karşılaştırdık. Gereç ve Yöntemler: 138 kız, 131 erkek, toplam 269 çocuk ve adolesan çalışmaya alındı. Tüm vakaların yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, bel çevresi, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri kaydedildi. VKİ SDS'si ≥+1,64 olan vakalar obez kabul edildi. Tüm vakalarda, 8-12 saatlik açlık sonrasında elde edilen açlık kan şekeri, insülin, total kolesterol, trigliserit, LDL kolesterol, VLDL kolesterol, HDL kolesterol değerleri kaydedildi. Tüm vakalarda 1.75 mg/kg (maksimum 75 gr) glikoz ile oral glikoz tolerans testi yapıldı. Bozulmuş açlık glikozu, bozulmuş glikoz toleransı, diyabeti olan vakalar belirlendi. Metabolik sendrom tanısı için Modifiye WHO kriterleri; yaş ve cinsiyete uygun BMI>95 persentil kriterini karşılayan obezite, anormal glukoz dengesi, hipertansiyon (yaş ve cinsiyete göre sistolik kan basıncının >95 persentil olması) ve dislipidemiden üç kriterin varlığı olarak kabul edildi. Anormal glukoz dengesi; açlık hiperinsülinemisi ve/veya bozulmuş açlık glukozu ve/veya bozulmuş glukoz intoleransı idi. Dislipidemi ise hipertrigliseridemi [10 yaşından küçükler için >105 mg/ dL (>1.2 mmol/L),10 yaşından büyükler için >136 mg/ dL (>1.5 mmol/L)] ve/veya HDL düşüklüğü 95 persentil olması) idi. IDF kriterlerine göre 6 yaştan küçük olanlar çalışmaya alınmadı. 6-10 yaşındakilerden aile hikayesi olanlar çalışmaya dahil edildi. 16 yaşından büyük olanlar için erişkin IDF kriterleri kullanıldı. 10-16 yaş metabolik sendrom tanısı için kullanılan IDF kriterleri; abdominal obezite tanısına ek olarak açlık hiperglisemisi (açlık plazma glukoz düzeyi ≥100 mg/dL) veya tanı konulmuş tip 2 DM, hipertrgliseridemi (açlık plazma trigliserit düzeyi ≥150 mg/dL), HDL düşüklüğü (açlık plazma HDL düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim: In line with the dramatic rise in childhood obesity and overweight, the prevelance of metabolic syndrome is also increasing. Although the metabolic syndrome is increasing in children and adolescents, no unified criteria have been established. In this study, we determined the prevalence of metabolic syndrome and compared the frequency of the metabolic syndrome in obese children and adolescents using the criteria of modified WHO criteria adapted for children and IDF criteria. Material and Methods: 138 girls, 131 boys, average age 11,56±3,0, BMI SDS 2,61±0,45, average waist circumference 91,4±13,0 cm in total 269 children and adolescents were examined. Ages, sexs, heights, weights, waist circumferance, systolic and diastolic blood pressures of all the cases were noticed. The cases whose BMI SDS ≥ +1,64 were called obese. Baseline blood sample values (blood glucose, insulin, total cholesterol, trigliserite, LDL cholesterol, VLDL cholesterol, HDL cholesterol) which were obtained after 8-12 hours fasting were noted. Oral glucose tolerance test was performed with the administration of 1.75g of glucose per kilogram of body weight. The cases who have impaired fasting glucose, impaired glucose tolerance and diabetes were obtained. According to modified World Health Organization (WHO) criteria adapted for children, MS was defined as having three of the following criteria: (1) obesity, BMI>95th percentile for age and sex; (2) abnormal glucose homeostasis, such as fasting hyperinsulinemia, impaired fasting glucose, and impaired glucose tolerance; (3) hypertension, systolic blood pressure of >95th percentile for age and sex; and (4) dyslipidemia, such as high triglycerides [>105 mg/dL (>1.2 mmol/L), children of 136 mg/dL (>1.5 mmol/L), children of >10 years of age], low HDL-C [95th percentile). According to IDF criteria that are less than 6 years of age were excluded from the study. 6-10 year-olds with a family history were included in the study. IDF adult criteria were used for those older than 16 years. The IDF criteria for MS in adolescents aged 10–16 years include abdominal or central obesity (90th percentile of waist circumference or adult cutoff if lower) plus at least two of the following features: fasting plasma triglyceride of ≥150 mg/dL, high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C) of