Efficiency and productivity in Turkish banking sector
Türk bankacılık sektörünün etkinlik ve verimlilik analizi
  1. Tez No: 375224
  2. Yazar: ERİNÇ BAYRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 2003-2012 yılları arasındaki Türk Bankacılık sektörünün verimlilik ve etkinlik gelişimini veri zarflama analiz yöntemi (VZA), malmquist endeksi ve parametrik olmayan veriler kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bir amacı da 2001 krizi sonrası Türk bankacılık sektörünün üretim miktarının etkilenip etkilenmediğini incelemektir. Üretimi etkileyebilecek faktörler arasında yer alan şube, ATM ve çalışan sayısındaki artıştan da anlaşılabileceği gibi bu dönem bankacılık sektörünün hızlı gelişim dönemi kabul edilebilir. Bu dönemde Türk bankacılık sektörünün üretim gelişimi 0.1/yıl olarak bulunmuştur, bu değer bankacılık açısından düşük bir değerdir. Çalışılan süre zarfı içerisinde özel bankaların yabancı bankalardan daha yüksek performans sergilediği kanaatine ulaşılmıştır. Son olarak 2008 yılında meydana gelen küresel ekonomik krizin bankacılık sektörüne etkisi araştırılmış, bu araştırma ile dünya çapında yaygın kabul edilen ''bankaların bu krizden önemli ölçüde etkilendiği'' görüşünün aksine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
We study the efficiency and productivity growth in Turkish banking by using the non-parametric method, data envelopment analysis (DEA) and the Malmquist index in the period of 2003-2012. One aim of the study is to examine whether the banking reforms undertaken after the crisis in 2001 have had any effect on productivity. This is also a period of rapid development in the banking sector as it is evident from the substantial increases in numbers of branches, employees, and ATMs, which should affect productivity. We find that productivity growth in Turkish commercial banking sector is 0.1 percent per year over the period, which is rather low. We also present some evidence that privately-owned banks have done slightly better than foreign banks. We also look into the effect of the Global financial Crisis in 2008, and conclude that contrary to the popular impression banking sector might have suffered from it.