Türk bankacılık endüstrisinde etkinlik ve verimlilik analizi
Efficiency and productivity analysis in turkish banking industry
- Tez No: 594566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ÇALMAŞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bir ülkede ekonomik istikrarın sağlanabilmesi, ülkedeki finansal sistemlerin sorunsuz çalışmasına bağlıdır. Ülkemizdeki finansal sistemin önemli bir kısmını ise birçok kritik görev ve sorumluluğa sahip olan bankacılık sektörü oluşturmaktadır. Bankalar bir ekonomide paranın el değiştirmesini sağlayan, tasarruf yapmak isteyenlerin mevduatlarını kendi bünyesinde toplayıp, bu tutarları ihtiyaç sahibi olanlara aktaran aracı kuruluşlardır. Ayrıca bankalar ülke içerisinde yapılması planlanan önemli yatırımların finansmanı için kaynak oluşturarak tasarrufların ihtiyaç duyulan alanlara aktarılmasını da sağlamaktadır. Aracılık görevinin yanı sıra hükümetlerin ekonominin gidişatına göre düzenlediği para politikalarının ilgili hedeflere ulaşabilmesi de yine bankalar vasıtasıyla yapılmaktadır. Dolayısıyla bir ülkede ekonomik göstergelerin istenen sonuçları yansıtabilmesi için rekabetin yoğun olarak yaşandığı bankacılık sektöründe mevcut kaynaklar mümkün olabildiğince etkin kullanılmalı ve maksimum fayda sağlanarak sektörde verimlilik belirli bir seviyenin üzerinde tutulmalıdır. Bu çalışmada ülkemizde 2004-2018 yılları arasında faaliyet gösteren 16 adet bankanın Veri Zarflama Analizi ve Malmquist Toplam Faktör Verimlilik Endeksi kullanılarak ilgili yıllar içerisinde etkin olup olmama durumları ile verimlilik seviyelerindeki değişimler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to ensure economic stability in a country, the financial system in that country must operate without any problem. A significant part of the financial system in our country is the banking sector which has many critical duties and responsibilities. Banks are intermediary institutions that allow the money to change hands in an economy and collect the deposits of those who want to make savings and transfer these amounts to those in need. In addition, banks provide resources to finance important investments planned to be made within the country and ensure that savings are transferred to the required areas. In addition to intermediary duties, the monetary policies of the governments according to the course of the economy are also achieved through the banks. Therefore, in order to reflect the desired results of economic indicators in a country, existing resources should be used as efficiently as possible in the banking sector where competition is intense and productivity should be kept above a certain level by providing maximum benefit. In this study, the efficiency and efficiency levels of 16 banks operating in Turkey between 2004 and 2018 were analysed using Data Envelopment Analysis and Malmquist Total Factor Productivity Index.