2014 yerel seçimlerinde büyükşehir belediye başkan adaylarının Twitter kullanımları üzerine karşılaştırmalı analiz
The comperative analysis of the metropolitan municipality candidates on Twitter usage during 2014 local election term
- Tez No: 375240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Her teknolojik gelişme siyasal iletişim olgusunu ve uygulamalarını etkilemektedir. Bu açıdan kullanımı ve etkinliği günden güne artan yeni medya ve siyasal iletişim bağının ortaya çıkarılması önemlidir. Özellikle web 2.0 dönemine işaret eden sosyal medya günümüzde siyasal iletişim açısından siyasal kampanya dönemlerinde kullanılan bir uzam haline gelmiştir. Bu çalışmada sosyal medya ortamlarından bireysel kullanımların ön plana çıktığı Twitter uygulamasında siyasilerin 2014 yerel seçimleri sürecinde bu mecrayı kullanım pratikleri incelenmiştir. Bu amaçla Türkiye'nin yedi bölgesinden seçilen yedi büyükşehir ve mecliste temsil gücü bulunan dört siyasi partinin bu illerdeki büyükşehir belediye başkan adaylarının Twitter kullanımları içerik analizi yöntemiyle karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Siyasilerin bu mecrayı kullanım pratikleri irdelendiğinde bu mecralarda hesaplarının mevcut olması, siyasal iletişim açısından bir farkındalığın olduğunu gösterebilir. Ancak analizimizin sonucunda yeni medyanın ayrıksı yönünü teşkil eden karşılıklı etkileşim ve diyaloga imkân sunan yapının siyasilerce etkin bir şekilde kullanılmadığı, geleneksel medyadaki monolog iletişim pratiklerinin yeni medya araçlarına da taşındığı, seçmenle etkin bir diyalog geliştirmek yerine siyasilerin bu mecrayı yoğunlukla tek yönlü bildirim yapma amacıyla kullandıkları sonucu elde edilmiştir. Nitekim elde edilen bulgularla da doğrulandığı gibi temelde bu mecrayı duyuru yapma, yurttaşın kendisini olumlayan pratiklerini görünür kılma gibi amaçlarla içerik üretmişlerdir. Dolayısıyla 2014 yerel seçimleri temelinde gerçekleştirilen bu araştırmaya göre siyasal kampanya sürecinde siyasetçi ile yurttaş arasındaki mesafenin bir düzeyde hala korunmakta olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every technological development affect political communication phenomenon and practices. In this respect usage and effectivenes of social media is increasing day by day so we should find out new media and political communication bound. Especially web 2.0 refers to social media term of new media and using by politicians for political campaing period. Twitter is popular for individual usage. In this study we analysed politicians individual Twitter account for 2014 local elections term. Therefore four political parties which is represented in assembly from seven regions of Turkey and seven metropolitan municipality candidates Twitter usage (between 01 March 2014 - 31 March 2014) were analysed via content analysis comperatively. When we examined politicians usage of Twitter, we realised that most of them had an account which is important for political communication that politicians have social media aweraness. New media differ from traditional media that people can interact mutually and develop dialogue but according to our research politicians doesn't use this characteristic of Twitter and continued monologial communication practises in new media area. They didn't develop mutual interaction and dialogue with citizens. Instead, they mostly used this media for one- way information sharing. As a matter of fact, they used this area for sharing information and taking compliment and positive mesages. Thus according to the research based on 2014 local election term political campaing process it is stated that the distance between politicians and ctizens is still continue.