Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölçümlenmesi: BİST'de işlem gören dokuma, giyim eşyası ve deri işletmeleri üzerine bir araştırma
Measuring business failure by using ratio analysis and discriminant analysis: A research on textile, clothes and leather firms listed in the Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 375288
  2. Yazar: ABDULLAH ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL SELİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Finansal başarısızlığın önceden tahmin edilmesi, 1960'lı yıllardan itibaren üzerinde çalışılan bir konu olmuştur. Teknolojik gelişmelere ve yeni istatistiki tekniklerin kullanılmasına bağlı olarak finansal başarısızlığın tahmin edilmesine olan ilgi günümüzde de devam etmektedir. Dünya ekonomisindeki küreselleşme devam ettikçe finansal başarısızlık konusu daha da önemli hale gelmektedir. İşletmeler pazarlarını uluslararası düzeyde genişletmekte ve farklı ülkelerden müşteri, tedarikçi, yatırımcı ve rakiplerle temas halinde olmaktadır. Bu durumda işletmelerin finansal başarısızlıkları sadece bulundukları ülkelerde değil, faaliyetlerini sürdürdükleri her yerde etki yaratmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde finansal başarısızlık kavramı, finansal başarısızlığa neden olan etkenler, işletmeleri finansal başarısızlıktan kurtarma yolları ve finansal başarısızlığın ölçümlenmesinde kullanılan yöntemler genel hatları ile ele alınmıştır. İkinci bölümde çalışmanın analiz yöntemi olan diskriminant analizinin genel çerçevesi ele alınarak neden finansal başarısızlık ölçümlemesinde kullanıldığı konusu irdelenmiştir. Yine bu bağlamda diskriminant analizinde kullanılacak olan finansal tablolar analizi tekniklerinden oran analizi ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde analizin verilerini oluşturan finansal oranlar arasındaki ilişkinin boyutu ortaya konulacak şekilde bölüm ele alınmıştır. Uygulama bölümü olan üçüncü bölümde ise Borsa İstanbul(BİST)'da işlem gören Dokuma, Giyim Eşyası ve Deri sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin finansal oranları diskriminant analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu çalışmada, dokuma, giyim eşyası ve deri sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin finansal başarısızlık olasılıklarının belirlenmesinde yararlanılabilecek finansal oranları belirlemek için, çoklu diskriminant fonksiyonu olan bağımsız örneklemler için Mann-Whitney U testinden yararlanılmıştır. Analizde finansal açıdan başarısız olan işletmeler ve finansal açıdan başarısız olmayan işletmeler olmak üzere iki farklı grup olması ve finansal oranların normal dağılım göstermiyor olması nedeni ile Mann-Whitney U testi tercih edilmiştir. Analiz sonucunda duran varlıklar/özkaynaklar, faiz karşılama, faaliyet kâr marjı, özkaynak kârlılığı, aktif kârlılığı ve faiz ve vergi öncesi kâr/aktif toplamı oranlarının finansal açıdan başarısız olan işletmelerle finansal açıdan başarısız olmayan işletmelerde anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bahsi geçen oranlar arasından ise ayrım gücü en yüksek oranın aktif kârlılığı oranı olduğu sonucuna varılmıştır. Tespit edilen finansal oranlar diskriminant analizi ile incelendiğinde kullanılan modelinin sınıflandırma başarısı %92 olarak hesaplanmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında; finansal başarısızlığın ölçümlenmesinde anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilen oranlar göz önünde bulundurularak, Dokuma, Giyim Eşyası ve Deri Sektörü'nde faaliyet gösteren işletmelerin finansal başarısızlığa düşmesine neden olan faktörler belirlenmiştir. Ayrıca, söz konusu işletmelerin finansal başarısızlıktan kurtulması için izlenebilecek yollar ile ilgili çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Predicting business failure of companies has been using the subject of many papers since 1960's and interest in it continued new technological and statistical developments. Due to globalizing, business failure, become more important. Companies try to spread their operations into international markets and get new customers, suppliers, investors and also new competitors from around the World. Therefore, business failure of companies can also affect on other countries' economy that they operate in due to globalizing economic structure. This study includes three sections. The first section covers the concept of business failure, factors that affect business failure, solutions to save companies from business failure, and methods to measure business failure. In the second section, the framework of discriminant analysis is covered and explained why it is employed to measure business failure. In this context, ratio analysis which is a technique of financial statement analysis will be used to supply data for discriminant analysis. The discriminant model that we develop has 92% accuracy. Furthermore, relationships between financial ratios are exhibited in this section. The third section includes analysis and results of discriminant analysis of the companies which operate in textile, clothes and leather sector and are listed in the Istanbul Stock Exchange. In the results and conclusion part, factors that cause business failure for the companies are covered, by considering ratios which have significance on the measurement of business failure. In addition, solutions to save companies from business failure are discussed in this part. In this study, we employed Mann-Whitney U-test which is a function of multi-variable discriminant analysis to find out which financial ratios would have powerful affect to predict the possibility of business failure. As a result, non-current assets/equity, interest coverage ratio, margin of return on operation, return on equity, return on assets and EBIT/Total assets ratios differentiate business failured companies from non-failured companies. Return on asset is the most powerful tool among all of these ratios to find out business failured companies.