Türkiye'de ambalaj tasarımında baskı teknikleri ve yeni oluşumlar
Printing techniques and new approaches in packaging design in Turkey
- Tez No: 375355
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tarihsel gelişim süreci içerisinde baskı teknikleri ve ambalaj olgusu geçmişten günümüze genel bakış açısıyla sektörün oluşum süreçleri, teknik gelişmeler ve ambalajdaki tasarım kavramları incelenmiştir. Bu gelişimin aşamaları olan, baskı sistemlerine ait karekteristik özellikler ve ürünlerle olan ilişkiler de ele alınmıştır. Çalışmada, baskı teknolojilerine ait ürünlerin özellikleri ve bu sistemlerin çalışma prensipleri, ambalaja göre kullanım alanları, malzemeleri incelenerek anlatılmıştır. Ayrıca matbaa makinelerinin tarihi ile ilgili oluşum süreçleri ele alınmıştır. Matbaa ve grafik tasarım açısından geleceğe yönelik çalışmalarla ilgili ambalaj baskı teknolojisinin genel değerlendirilmesi yapılarak, önümüzdeki yıllar hakkında öngörüler ele alınarak bu tekniklere ait karekteristik özellikleri tespit edilerek baskının nasıl gerçekleştiği anlatılmış olup bu baskı sistemleri ile elde edilen ürünlerdeki görüntülerin ve tasarımların özellikleri tespit edilmiştir. Anahtar
Özet (Çeviri)
In this study, the development of printing techniques and the notion of design throughout history were investigated through a general perspective and the progression of the sector as well as technical improvements and packaging design concepts were analyzed. The features of products of printing technologies and their operational principles as well as areas of use and materials for packaging varieties were studied. Additionally, the historical progress of printing machinery was discussed. Along with a general assessment packaging print technology with regards to research and development projects on printing graphical design, projections about the future were analyzed. In addition, the characteristics of these new techniques were specified as well as describing how the printing process takes place using these techniques and determining the features of the designs of the products manufactured with the help of these printing systems.