Üniversite öğrencilerinin zaman perspektifleri ile beş faktörlü kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 375354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY KÜYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin Zaman Perspektifleri ile Beş Faktörlü Kişilik Özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Farklı üniversitelerden 80 erkek, 38 kız öğrenci olmak üzere toplam 118 öğrenciden oluşan katılımcı ile yürütülen çalışmada, değişkenler arasındaki ilişkiler belirlenirken Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniğinden yararlanılmıştır. Ayrıca alt ölçeklerden alınan ortalama puanların karşılaştırılmasında ise, Bağımsız Örneklem t-test Metodu kullanılmıştır. Araştırmada, Zaman Perspektifleri ile 5 faktörlü kişilik özellikleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Geçmişi Olumlu Değerlendirme Zaman perspektifi; dışadönüklük, açıklık, uyumluluk ve sorumlulukla pozitif yönde, geçmişi olumsuz değerlendirme ise nevrotizm ile yine pozitif yönde ilişkilidir. Şimdide yazgıcı ile dışadönüklük arasında pozitif, Şimdide hazcı ile hem dışadönüklük hem açıklık arasında yine pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Son olarak gelecek yönelimi ile uyumluluk ve sorumluluk arasında pozitif yönlü ilişkinin varlığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study examined the relationship between time perspective and five factor personality traits in a sample of college students. 118 college students, 80 women, 38 men, participated the study from different universities using the measures of Zimbardo Time Perspective Inventory and Adjective Based Personality Scale. Pearson product-moment correlation and independent sample t test were used for hypothesis testing. Results indicated that there are statistically significant relationships between time perspective and personality factors. Past positive, positively correlated with extraversion, open to experience, agreeableness and conscientiousness, and past negative, positively correlated with neuroticism. Present fatalistic positively correlated with extraversion and present hedonistic positively correlated with extraversion and open to experience. And, future positively correlated with agreeableness and conscientiousness.