Görsel iletişimde grafik tasarımcının hedef kitle üzerindeki etkisi
The impact of the graphics designer on the target audience in visual communication
  1. Tez No: 375368
  2. Yazar: ÖZLEM TUĞBA BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Görsel iletişimde hedef kitle ile ilgili; kültürel bilgi, pazar analizi, hedef kitlenin bilgi seviyesi gibi her tür veri, tasarımcı için önem taşır. Tasarımcı hedef kitlesini ne kadar iyi tanırsa, kitle üzerindeki etkiside o denli artar. Reklamverenlerin, ürettiklerini satmak ve hedef kitleye daha çok tükettirmek amacıyla ayırdıkları yıllık reklam bütçeleri milyar dolarları geçmektedir. Küresel sermaye, amaçları doğrultusunda ulus devletlerini zayıflatarak ülkelerde kültür yozlaşmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda gelişmiş ülkeleri listesinde geriye atıp, önceliğine az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri almaktadır. Bu ülkeleri borçlandırıp kendine bağımlı hale getirdikten sonra istediklerini dikte ettirerek yeni pazarlar elde etmektedir. Elde ettikleri pazarlara girdiklerinde, hedef kitlenin farkındalığını en aza indirmek için önce o ülkenin yazılı ve görsel medyasını yerli işbirlikçileri vasıtasıyla satın alır. Satın alınmayanlar ise gelirlerinin büyük bir kısmını küresel sermaye yoluyla sağlamaktadır. Burada bir kısır döngü ortaya çıkar. Medya hedef kitleye iletmesi gereken gerçekleri görmezden gelmezse, gelir kaynağından olacaktır. Sağlıksız bir ürünün sağlıksız olduğunu söyleyecek medyanın, reklamvereni yine o sağlıksız ürünün sahibi olan firmadır. Bu kısır döngüden en büyük zararı hedef kitle görmektedir. Hayvanlar, bitkiler kısacası doğa bununla birlikte kültür ve birçok kavram da bu zararın etkisi altındadır. Medyada bilinçli bir şekilde bir kanalda fazla kilolardan kurtulmanın yolları aranırken diğer taraftan bir yağ firmasının sponsor olduğu kilo aldıran yemeklerin yapıldığı yemek programları karşımıza çıkabilmektedir. Grafik tasarımın buradaki görevi hedef kitlenin bunları fark etmemesi için tasarımlar yapmaktır; doğaya zarar veren bir şirkete yapılan çevre dostu logo ve kurumsal kimlik ile dikkat çekmeden ve sempati uyandırarak, çevreye zarar vermesini devam ettirebilir.
Özet (Çeviri)
Any kind of data related to the target audience, such as cultural information, market analysis, the level of target audience's knowledge are very important for the designer. The more the designer knows his/her target audience, the more will his/her impact on the target mass will increase. While the annually allocated advertising budgets of the advertisers in order to sell what they produce and make the target mass to consume more counts billions of dollars. In line with the purposes of the global capitals, the national states are weakened and this causes the corruption of culture. They also leave the developed countries back in their lists and prioritize developing and under developed countries. After burdening such countries under debt, and make those dependent to themselves, they dictate what they want and achieve new markets. When they enter the markets, they achieved, they use the media they bought in order to minimize the awareness of the target mass. Those who are not bought, obtain a large part of their revenues from the global capital. Here a vicious cycle occurs. If the media does not ignore the facts to be delivered to the target audience, they will lose their source of income. The advertiser of the media, which should reveal that an unhealthy product is unhealthy, is again the company that owns the unhealthy product. The target audience gets the greatest harm from this vicious cycle. Animals, plants, in short, the nature, as well as the culture and many other concepts under the impact of such damage. In the media, while the ways to get rid of excess weight is sought consciously in one channel, on the other hand, cooking shows, where fattening meals are made and which are sponsored by an oil company are broadcasted. The function of graphic design here is to make designs so that the target audience cannot notice them; an eco-friendly logo and corporate identity designed for made a company that harm to nature may allow that company to continue damaging the environment without attracting any attention and even awakening charm.