Görsel iletişim tasarımında tipografi kullanımı
Using typography in visual communication design
- Tez No: 879367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇAĞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma; görsel iletişim tasarımının çeşitli alanlarında tipografinin kullanımı üzerine detaylı bir analiz sunarak, görsel iletişim tasarımının evrimini ve tipografinin görsel iletişim tasarımındaki rolünü kavramayı hedeflemektedir. Çalışma, iletişim kavramının farklı alanlarla ilişkisi ile bir çerçeve içinde tanımlanması ve tarihsel gelişim süreciyle birlikte ele alınmasıyla başlamakta, ardından görsel iletişim ve iletişim tasarımı kavramlarına derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Görsel iletişim tasarımında tipografi kullanımının temel ilişkisi ve bu ilişkinin analitik boyutlarına odaklanarak, tipografinin tasarım dilindeki önemini vurgulamaktadır. İletişim kavramının kapsamlı bir analizi ile birlikte, iletişimin evrimsel süreçlerini tarihsel bağlamda değerlendirerek, görsel iletişim tasarımında tipografinin temel etkilerini belirlemektedir. Görsel iletişim ve iletişim tasarımı kavramlarına odaklanarak, tasarımın ana prensipleri, hedef kitle ile etkileşim, mesaj iletimi ve görsel unsurların tasarımdaki rolü gibi temel konuları ayrıntılı bir şekilde incelemekte ve tasarımın temel unsurlarını şekillendiren faktörleri geniş bir perspektifle değerlendirmektedir. Bu bakımdan görsel iletişim tasarımında tipografinin rolünü daha derinlemesine kavramayı amaçlamaktadır. Tipografinin estetik ve iletişimsel özellikleri, tasarımın genel anlamına olan katkılarını vurgulayarak, tipografiyi geniş bir perspektifle değerlendirmektedir. Çalışmanın asıl odak noktasını oluşturan görsel iletişim tasarımında tipografinin etkisi ve kullanımı üzerine kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Seçilen tasarımların tipografik kullanımlarının incelenmesiyle birlikte, tipografinin tasarımın bütünlüğü ve etkileyiciliği üzerindeki etkisi ele alınarak, tasarım süreçlerine yönelik çalışmalar ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, görsel iletişim tasarımında tipografinin derinlemesine anlaşılmasına ve tasarım süreçlerinin geliştirilmesine yönelik bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Analitik yaklaşımı ve kapsamlı içeriği ile, görsel iletişim tasarımının tipografi kullanımındaki zenginlikleri anlamak ve bu anlayışı tasarım uygulamalarına aktarmak isteyen tasarımcılara bir referans sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work; by presenting a detailed analysis on the use of typography in various areas of visual communication design, it aims to understand the evolution of visual communication design and the role of typography in visual communication design. The study begins by defining the concept of communication within a multidisciplinary framework and discussing it with its historical development process, and then offers an in-depth look at the concepts of visual communication and communication design. It emphasizes the importance of typography in design language by focusing on the basic relationship of typography use in visual communication design and the analytical dimensions of this relationship. Along with a comprehensive analysis of the concept of communication, it evaluates the evolutionary processes of communication in a historical context and determines the main effects of typography in visual communication design. Focusing on the concepts of visual communication and communication design, it examines in detail basic issues such as the main principles of design, interaction with the target audience, message transmission and the role of visual elements in design, and evaluates the factors that shape the basic elements of design from a broad perspective. In this respect, it aims to understand the role of typography in visual communication design more deeply. It evaluates typography from a broad perspective, emphasizing its aesthetic and communicative features and its contributions to the overall meaning of design. It provides a comprehensive framework on the impact and use of typography in visual communication design, which is the main focus of the study. By examining the typographic uses of selected designs, it presents studies on design processes by considering the effect of typography on the integrity and impressiveness of the design. In this context, it can be considered as a study aimed at understanding typography in depth and improving design processes in visual communication design. With its analytical approach and comprehensive content, it offers a reference for designers who want to understand the richness of typography use in visual communication design and transfer this understanding to design practices.