Yiyecek, içecek ürünleri ambalajlarını ilköğretim çağı öğrencilerinin algılaması ve davranışları üzerindeki etkisi
- Tez No: 145104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Hızlı küreselleşmenin yaşandığı günümüzde, modern pazar anlayışı gelişmekte ve görsel iletişimin önemi artmaktadır. Grafik tasarımının, görsel bir iletişim sanatı olması, yeni eğilimleri, teknolojik gelişmeleri, içinde bulunduğu dönemin tartışılan konularım yakından takip etmesini zorunlu kılmaktadır. Grafik tasarımın önde gelen uygulama alanları içinde etkili bir iletişim aracı olan ambalaj tasarımı gelmektedir. Ambalaj tasarımında tüketici tatmini esas olup, hedef kitlenin tutum ve davranışları, beklentileri göz önüne alınmaktadır. İlköğretim çağındaki öğrenciler yiyecek ve içecek ürünleri için geniş bir hedef kitleyi oluşturmakta ve ürünlerin ambalaj tasarımları bu yaştaki çocuğun beğenisine göre tasarlanmaktadır. Çocuğun dikkatini çekerek satin almaşım sağlayacak etkili ambalajların sayısı her geçen gün artmaktadır. Gelişme çağında olan ilköğretim çağı öğrencilerinin dengeli beslenmeleri ileriki yaşamları için oldukça önemlidir. Gerek kitle iletişim araçlarının, gerekse albenisi olan etkili ambalaj lann çocuğun beslenmesinde etkisi olduğu görülmektedir. Bu çahşmada“yiyecek ve içecek ürünleri ambalajlarını ilköğretim çağı öğrencilerinin algılaması ve davranışları üzerindeki etkisi”araştırılmıştır. Araştırma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın problemi ortaya konulmuş, amacı, önemi, sınırlılıkları ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; ilköğretim çağı çocuğunun ruhsal, zihinsel, fiziksel, toplumsal gelişimi ve çocuğun sanat eğitimiyle ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; grafik tasanmrnm başlangıcı, tarihi gelişimi, tasarım ilkeleri ve uygulama alanları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; ambalajın tanımı, önemi, fonksiyonları malzeme özellikleri ve ambalajın geri dönüşümüyle ilgili araştırmalara yer verilmiştir Beşinci bölümde; ambalaj tasarımı ele alınmış, tasarım özellikleri ve tarihi, ambajdaki görsel unsurlarla, değerlendirme kriterleri, yasal zorunluluklar ve tasarımcıyı kısıtlayan unsurlar, uyulması zorunlu olan kurallar anlatılmıştır. Altıncı bölümde; ilköğretim çağı öğrencilerinin yiyecek ve içecek ambalajlarını algılamaları, davranışları üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Yedinci bölümde; öğerencilere, velilere ve öğretmenlere uygulanan anket değerlendirmeleri yapılmıştır. Son olarak araştırmada elde edilen verilerin değerlendirmeleri doğrultusunda sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In the age of rapid globalization the concept of modern marketing has improved and the importance of visual communications has increased. As an art of communications graphic design must pursue closely the new trends, the new technological developments and the current debates. Among the leading areas of graphic design application is packaging which itself is a powerful means of communications. In packaging design, customer satisfaction is central and the attitudes, behaviour, and expectations of the target group are taken into consideration. Elementary school students constitute a major target group for food and beverage products and the tastes of this age group are taken into consideration in designing food and beverage packages. Every day the number of effective packages that pulls the attention of and that persuades the child to buy the product increases. A balanced diet is very important for the future of an elementary school student who is at the stage of development. Both the media and effective and attractive packages influence the diet of a child. This thesis has studied "the impact of food and beverage packages on the perception and behaviour of elementary school-age students'. It consists of seven parts. In chapter one the research problem is described and the goals, the significance, the limits and the methodology of the project are presented. Chapter two discusses the characteristics of elementary school-age children, including psychological, intellectual, physical, social development and art education of a child. Chapter three discusses the origins and the historical development of graphic design, principles of design and the fields of application. Chapter four addresses the definition, importance, and functions of packaging, packaging materials and the recycling of packages. Chapter five deals with packaging design and discusses characteristics and the history of packaging design, visual factors in packaging, criteria for evaluation, legal requirements, and the factors limiting the designer. Chapter six discusses the perception of elementary school-age children of food and beverage packages and the impact of packages on the behaviour of children. Chapter seven is the evaluation of the results of the questionnaires given to students, their parents and teachers in selected schools in Ankara. Finally a number of results and recommendations are reached in light of the data attained.