Stok fotoğrafçılık ve grafik tasarımdaki yeri
Stock photography and its place in graphic design
- Tez No: 375371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Özellikle 1990'lardan sonra renkli medyada yaşanan gelişmeler ve 2000'li yıllarda başlayan dijital fotoğrafçılık imkânı ile stok fotoğraf başlı başına bir sektör ve uzmanlık alanı haline geldi. İnternet dönemi öncesinde, basılı kataloglar üzerinden müşterilerin tercihlerine sunulan stok fotoğraflar, internetin yaygın biçimde kullanılmasının ardından bu satışlar için özel olarak tasarlanmış siteler üzerinden tüketicilerine sunulmaya başlandı. Stok fotoğrafçılık sektörü günümüzde web sayfası tasarımcılarından grafik tasarımcılara, gazete ve dergi gibi süreli yayınlardan reklam ajanslarına varana kadar çok geniş bir müşteri kitlesine hitap etmektedir. Stok fotoğraf sitelerinde satışa sunulan ve tüketici kitlesi tarafından beğenilerek satın alınan stok fotoğraflar, hem fotoğrafçı hem de servis edildiği site açısından ticari bir gelir kaynağıdır. Satış kaygısı temel alınarak kurgulanan bu fotoğraflarının başarılı olabilmesi için, özellikle bir nesneyi veya duyguyu işaret eden bir dile sahip olmaları gerekir. Ayrıca, herhangi bir fotoğrafın stok fotoğraf olarak kullanılabilmesi için gerek teknik yeterlilik, gerekse konsept, kurgu ve estetik açıdan ulaşılan kalitenin dışında başka gereklilikler de söz konusudur. Bu çalışmada, stok fotoğrafçılık olgusu, hem teknik hem de kavramsal özellikleri açısından ele alınırken, aynı zamanda bir tasarımcının bakış açısıyla da değerlendirilmeye çalışılmıştır. Stok fotoğraf sektörünün işleyiş biçimi ve stok fotoğrafçılığının yapısal özellikleri, tezimizin ana eksenini oluşturmaktadır. Ayrıca, grafik tasarımda fotoğrafın önemi ve grafik tasarımcılar tarafından stok fotoğraf kullanmanın avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiş, konu, gerek teorik çerçeve de, gerekse yapılan röportajlar yardımıyla pratik düzeyde irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the historical development and the copyrights of stock photography are emphasized. In the second part technical and conceptual requirements are explained with examples. In addition, the photo industry with a unique language and style stock photo, which is the target audience to meet their demands and expectations of advertisers ways to reach photograph were investigated. Produced the photo to arrive ready for sale, such as digital editing and more in detail operations to be performed after the production process were evaluated. Stock photo sites have been investigated on expectations of the photographer, an interview on the subject is included in the study. Printed publications all over the world about the stock are very little about photography so far there has not been a study in Turkish. For this case, the photographer intends to enter the sector to recognize and understand the dynamics of the sector but that is an obstacle. For this reason, the study made by two stock photographer answering critical questions about the industry is given in the interview. In the final part of the study in the field of graphic design with emphasis on the use of images and stock photography designers in terms of the use of the advantages and disadvantages were investigated. The position of the consumer in the sector with a view of designers stock photos have been revealed by the interview with the art director of a publishing house that uses high amount of stock photography .