Kültür endüstrisi bağlamında stok fotoğrafçılığının dönüşümü: Dijital çağda mikrostok endüstrisi ve içerik üretimi
Transformation of stock photography in the context of culture industry: Microstock industry and content production in digital ERA
  1. Tez No: 382128
  2. Yazar: BAŞAR HATIRNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Dijital teknoloji öncesinde sınırlı bir çalışma alanına sahip olan ve günümüzde geleneksel olarak adlandırılan stok fotoğrafçılığında, internet ve dijital fotoğraf teknolojisi ile birlikte önemli gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle, dijital fotoğraf teknolojisinin, analog teknolojinin önüne geçmesiyle birlikte 2000'li yılların başından mikrostok fotoğrafçılığı kavramı ortaya çıkmıştır. Stok fotoğrafçılığının dönüşümüne neden olan teknolojik gelişmeler aynı zamanda fotoğrafla ilgilenenlerin sayısında yaratmış olduğu büyük artış bütün bir fotoğrafçılık alanını etkilemiştir. Günümüzde mikrostok fotoğrafçılığı neredeyse internetin ulaştığı bütün ülke ve bölgelerde fotoğraf ihtiyacına cevap veren küresel bir güç haline dönüşmüştür. Dolayısıyla kültür endüstrisinin en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Bu tez, mikrostok fotoğrafçılığı alanında; mikrostok müşterilerinin gerçekleştirecekleri her türlü çalışmada en uygun ve çarpıcı fotoğraf içeriklerine ulaşma ve en uygun fiyata satın alma beklentileri ile mikrostok ajanslarının ekonomik beklentileri doğrultusunda fotoğrafların kabulunde oluşturdukları kriterler arasındaki bağı saptamak ve bu bağla fotoğrafçıların içerik üretimi arasındaki ilişkiyi kültür endüstrisi bağlamında ele almak; bu ilişkinin ortaya koyduğu ekonomik döngünün fotoğrafçıların gelirleri üzerindeki rolünü tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak mikrostok fotoğrafçılarıyla bir anket ve derinlemesine görüşmeler yapılarak mesleğin profesyonellerinin profili ve konuyla ilgili görüş ve yorumları araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
Having a limited working area before digital technology and nowadays called traditional stock photography has developed dramatically with the internet and digital photograph technology. In particular, with digital photograph technology leaving analogue technology behind, the notion of microstock photography has emerged since the beginning of 2000s. Technologic developments which cause transformation of stock photography and also a large increase of the number of those interested in photography, have affected the entire photography field. Today, microstock photography has almost become a global power responding to the needs of photography in every country and region that internet has reached. Hence, it has become one of the most important tools of culture industry. This thesis, in the field of photography, aims to determine the connection between the criteria that microstock customers has created due to their expectation of getting the most appropriate and stunning content of photograph for the best price and the acceptance criteria of photos that microstock agencies created in accordance to their economic expectation and to examine the relationship between this connection and the production of photo contents; and to identify the role of the economic cycle that this relationship revealed on the income of photographers. For this purpose, a questionnaire and in-depth interviews with microstock photographers has been made and the profile of the professionals and their opinions and reviews for the subject were investigated.