Simultaneous heat, mass and momentum transfer in porous media: Atheory of drying
  1. Tez No: 3754
  2. Yazar: İBRAHİM TİMUÇİN İNCE
  3. Danışmanlar: DR. EMRE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Devamlı ortamlardaki, ısı, kütle ve momentum taşınımı için bilinen taşınım denklemleri, gözenekli ortamların kurutulması için gerekli diferansiyel denklemlerin çıkarımın da kullanıldı. Bu diferensiyel denklemler komple bir grup oluştururken, diferansiyel denklemlere sınır şartları koymak için yetersiz bilgi vardı. Bu problemi ortadan kaldıra bilmek için bir method açıklandı ve böylece gelişen durum sonucu diffüsyonla kurutma teorisine varıldı. Sonlu farklar metodu kullanılarak bu diferansiyel denklemler zamanın ve uzayın fonksiyonu olarak çözüldü. Sıcaklık, ıslaklık, buharlaşma ısısı, yoğunluk ve basıncın zamana ve uzaya göre değişimleri saptandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The well-known transport equations for heat, mass, and momentum transport in a continuous media have been used to derive the governing differential equations for drying in a porous media. While the governing equations form a comp lete set, there is insufficient information on the re quired boundary conditionsof the. differential equations. One method of circumventing this difficulty has been described, and the development has led to a diffusion theory, of drying. Governing differential equations have been solved as a function of time and space by using finite difference methods. Dependance of saturation, temperature, heat of vaporization, density and pressure on time and space has been determined.