Yazılı basında yer alan haberlerin okuyucu tarafından algılanışının çerçeveleme yaklaşımıyla analizi: Bedelli askerlik örneği
The analyze of the reader's perception of the news in the print media with framing approach: Paid military service example
- Tez No: 375488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA İLKAY İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Medya araştırmaları ve siyasal iletişim alanında etki konusunun iletişim ve medya konusunun en önemli unsurlarından biri olduğu düşünüldüğünde, gündem belirleme ile önceleme yaklaşımları, kuramsal yaklaşımlardaki gelişmeler ve farklı araştırma yöntemlerinin kullanılmaya başlamasıyla birlikte hali hazırda önemini korumaktadır. Özellikle son yıllarda bu teorilerin devamı niteliğinde olan çerçeveleme araştırmalarına yönelik ilgi önemli ölçüde artış göstermiştir. Çerçeveleme araştırmalarının temelleri medyada yer alan haber metinlerinin farklı sunumunun bireylerin tepkilerinde farklılıklara neden olduğunun tespit edilmesiyle atılmaya başlanmıştır. Medya çerçevelerinin birey çerçevelerini etkileme süreci ve bu süreçte bireylerin zihinlerinde var olan şemaların bu etkiye ne kadar engel veya destek olduğu konusu tezin temel çıkış noktasını oluşturmaktadır.Bu çalışmada bu soruna ışık tutmak maksadıyla bireysel şemaların yoğun olduğu ön kabulü ile bedelli askerlik konusu seçilmiştir. Bu konu ile ilgili bir haber metni uluslararası kabul görmüş üç farklı haber çerçevesi ile (çatışma, ekonomik sonuçlar, insani ilgi) çerçevelenmiş ve üç farklı gruba okutulmuştur. Bir kontrol grubuna ise herhangi bir çerçeveleme olmayan haber metninin çekirdek kısmı okutulmuştur. Haber metninin okunmasını müteakip katılımcılardan aklına gelen her türlü düşünceyi açık uçlu olarak yazmaları istenmiş ve yazdıkları düşünceler bir kod tablosu vasıtasıyla sayısal verilere çevrilerek SPSS istatistik programı ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda farklı haber çerçeveleri ile çerçevelenmiş haber metinlerinin bireylerde aynı doğrultuda düşünceler oluşturduğu ancak bu düşüncelerinin niteliğinin bireylerin zihinlerindeki şemalardan da etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thinking“effect”as one of the most important elements of the media and communication studies, agenda setting and priming approaches maintains their importance with the developments of theoretical approaches and by using of different research methods. Especially in recent years, interest in framing researches, as a continuation of these theories, significantly increased. Framing researches emerged from finding that the responses of individuals changed with the different presentation of a text. The starting point of the thesis is the process of media frames influencing individual frames in the mind and the barrier or support that individual schemas do to this process. In this study, in order to shed light on this problem, paid military service, with the presumption of containing intensive indivudal schemas, has been selected. A text related to this subject is framed with three news frames (conflict, economic consequences, human interest) accepted worldwide and three different groups read it. A control group read the core part of the text without framing. After reading the text, the groups were to write whatever thoughts coming to their minds and these thoughts were converted to digital data by means of a code table and analyzed with SPSS statistics programme. After the research, It is found that news stories framed with different news frames created individual thoughts in the same direction but also found that the nature of these thoughts were affected by individual schemas.