Yeni doğanların kordon kanlarında ve annelerinin serumlarında immunoglobulin-G, M, A ve total protein düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 37550
- Danışmanlar: Z NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
67 ÖZET Bu çalışmada, matür, prematür, postmatür ve miadına-göre küçük, bebeklerde immunoglobülin ve protein fraksiyonlarının kordon düzeyleri ve bunların primipar veya multipar annelerinde aynı fraksiyonların serum düzeyleri karşılıklı olarak ölçüldü. Bu amaçla, 98 hamile kadın ve bunların 100 yenidoğan bebeği (bunların üç tanesi üçüzdü) incelendi ve hamile olmayan 30 sağlıklı erişkin kadında kontrol grubu olarak incelendi. Tüm yenidoğanlar saptanabilir düzeylerde IgM ve IgA'ya sahipti. Bebeklerdeki ortalama IgG düzeyi 10 + 3,5 g/L olarak bulundu. Bu değer, annelerin IgG düzeyinden biraz daha yüksekti. Bu bebeklerdeki total protein ve globülin değerleri annelerininkinden daha düşükken, albümin değerleri daha yük sekti. Kontrol grubunun immünoglobülin ve protein değerleri normal sınırlar içerisindeydi. Kontrol grubuna kıyasla, anneler daha düşük Ig, total protein ve albümin düzeylerine ama daha yüksek a ve /J-globülin düzeylerine sahip olarak bulundular. Sonuç olarak: Gebelik sırasındaki fizyolojik değişmelere bağlı olarak annelerde protein fraksiyon düzeylerinin nisbeten daha düşük olduğu, kordon serumu IgG düzeylerinin doğum ağırlığı ve gebelik yaşı ile orantılı olarak yüksek oldukları ve kordon serumlarında saptanan yüksek IgM düzeylerinin intrauterin infeksiyonların muhtemel göstergeleri olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
68 ABSTRACT In this study, cord levels of immunoglobulin and protein fracti ons in mature, premature, postmature and small-for-date infants and serum levels of the same fractions in their primipar or multipar mothers were measured correspondingly. For this purpose, 98 pregnant women and their 100 newborn infants (three of them were triplets) were screened, and 30 non-pregnant healthy adult women also were screened as control group. All of the newborns had detectable levels of Ig Mand IgA. The main IgG level in infants was found as 10±3,5 g/L. This value was slightly hig her than IgG levels of mothers. Total protein and globulin values in these infants were lower than those in their mothers while albumin values were higher. Immunglobu- lin and protein values of the control group were within the normal limits. Mothers were found to have lower levels of Ig, total protein and albumin but higher levels of a-and ^-globulins in compare to the control group. As a result: We have concluded that protein fraction levels were relatively lower in mothers depending upon physiologic changes which occur during pregnancy, that cord serum IgG levels were proportionally high with birth-weight and gestational age, and that high levels of IgM detected in cord sera might be probable indicatives of intrauterine infecti ons.