İlkokul 3.sınıf Hayat Bilgisi dersi benim eşsiz yuvam temasındaki konuların drama yöntemine dayalı öğretiminin öğrencilerin iletişim, empati becerileri ve değer algıları üzerine etkisi
The effect of drama method on empathy, communi̇cati̇on ski̇lls and value sensations of the 3rd grade students
  1. Tez No: 375624
  2. Yazar: MUSA KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı; drama öğretim yönteminin Hayat Bilgisi Dersi, ilkokul 3. Sınıf öğrencilerinin '' Benim Eşsiz Yuvam'' temasındaki konuların drama yöntemi ve mevcut programa göre öğretimin yapıldığı sınıflardaki öğrencilerin iletişim becerileri, empatik eğilim becerileri, değer algıları ölçeğinden aldıkları puanların ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmak ve öğrencilerin uygulanan yönteme yönelik görüşlerini belirlemektir. Çalışma, ön test, son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 3. Sınıfta öğrenim gören 2 şubede toplam 80 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerden 40'ı deney gurubu, diğer şubedeki 40 kişi ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Hayat Bilgisi Dersi“Benim Eşsiz Yuvam ”temasındaki değerlerin geçtiği konular her hafta 2 ders saati olmak üzere toplam 9 hafta (18 ders saati) uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak, her iki gruba uygulama öncesi ve sonrası“Sosyal Değerler Ölçeği (SDÖ)”,“Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ)”ve“İletişim Becerileri Ölçeği (İBÖ)”uygulanmış, deney grubundaki öğrencilerin, ''Drama Yönteminin Uygulanmasına İlişkin Öğrenci Görüşme Formu" görüşleri alınmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS 16 paket programına girilmiş ve bu verilere ait ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde değerleri betimlemeli istatistikle analiz edilmiştir. Araştırma problemlerinin çözümü için ortak değişkenli çoklu varyans analizi (MANCOVA) kullanılmıştır. Öğrenci ve öğretmen görüşme formları betimsel analiz tekniklerinden frekans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan bu yarı deneysel çalışmada drama yönteminin uygulandığı deney grubu ile mevcut öğretim programına göre derslerin işlendiği kontrol grubu öğrencilerinin sosyal değerler ölçeği ve iletişim becerileri ölçeklerinden aldıkları puanların ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Ancak öğrencilerin empatik eğilim ölçeği puanlarının ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı anlaşılmıştır. Öğrenci görüşme formundan elde edilen verilere dayanılarak öğrenciler derslerin daha eğlenceli olduğunu ve derslerde sıkılmadıklarını belirttiler ve yaklaşımın bütün öğrencilerin derse aktif katılımının sağlandığını ifade ettiler. Bu düşüncelere dayalı olarak öğrenciler aynı zamanda diğer derslerin ve ünitelerin de bilişsel ve duyuşsal sebeple dram yöntemiyle öğretilmesini istediler. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar; öğrencilerin sosyal değerler ve iletişim becerileri puanlarının ortalamaları drama yönteminin daha etkili olduğu fikrini desteklemektedir. Anahtar Kelimeler Değer Algıları, Drama Yöntemi, İletişim Becerileri, Empatik Eğilim Becerileri
Özet (Çeviri)
The aim of this study in which life science lesson is applied in 3rd grades about the subject ''My sweet home'' is to search whether there is statistically significiant difference between the avarege scores obtained from the scale of communication skills, empathy attidue skills and value sensations in classes which are taught by drama method and the current program or not. Another aim of this study is to determine the opinions of students about creative drama method. The study was designed in sub-experimental pattern model with pretest posttest control group. The sample was conducted with 80 students studying in 3rd grades consisting of two classes. 40 of these students were assigned as treatment group, and 40 of them were assigned as control group. The values in the unit ''My sweet home'' were taught in two hours in a week and in total 9 weeks (18 course hours) applied by the same teacher As data collection tools;“Scale of Social Values'' (SSV)”,“Scale of Attitude of Empathy (SAE)”and“Scale of Communication Skills (SCS)”were conducted in both groups before and after the application. Moreover, opinions of the students in the treatment group were obtained through open-ended interview forms called“Student Interview Form About the Application of Drama Techniques”. Data obtained from data collection tools were typed in SPSS program, and mean, standard deviation, percentage values and frequency of the data were analyzed with descriptive statistics. MANCOVA was used for the analysis of the research problems. The teacher and student interview forms were evaluated by using content and descriptive analysis techniques. In this experimental study, statistically significant difference was seen between the averages of social values scale and communication skills scores of the treatment group students to whom drama method was applied and the control group students to whom current teaching method was applied in favour of the treatment group. However, it was seen that there is no statistically significant difference between attidue of empathy scale scores of the students. Based an the data obtained from the interview form the students stated that the classes were more fun, they were not bored during the classes and that the approach made all students join the class actively. Based on these feeelings the students olso wanted the classes and units to be tought using drama due to cognitive and sensory reasons. Results obtained from this research; students' social values and communication skills scores average support that the idea of drama method is more effective Key Words Value perceptions, Drama Method, Communication skill, Empathy skill