ADDIE öğretim tasarım modeline dayalı hayat bilgisi dersi ders tasarımının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin ders başarısına etkisinin incelenmesi
An investigation i̇nto the impact of a life sciences course design based on the addie instructional design model on the academic achievement of third-grade primary school students
- Tez No: 1001408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ADDIE öğretim tasarım modeline dayalı olarak yapılandırılmış Hayat Bilgisi dersi öğretim sürecinin, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. ADDIE modeli; sistematik bir öğretim tasarım yaklaşımıdır. Bu model doğrultusunda geliştirilen ders planları, deney grubundaki öğrencilere uygulanmış; kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı doğrultusunda geleneksel yöntemler sürdürülmüştür. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen ile yürütülmüştür. Çalışma grubu, Kilis ilinde bir devler okulunda öğrenim gören toplam 76 ilkokul 3. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Deney grubunda 39, kontrol grubunda ise 37 öğrenci yer almıştır. Veri toplama aracı geliştirilen Akademik Başarı Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik ve non-parametrik istatistiksel teknikler kullanılmış; normallik durumuna göre İlişkili Örneklemler t-Testi, Bağımsız Örneklemler t-Testi ve Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, deney ve kontrol gruplarının uygulama öncesindeki akademik başarı düzeylerinin birbirine denk olduğunu göstermektedir. Uygulama sonrasında ise her iki grupta da başarı artışı gözlemlenmiş, ancak deney grubundaki artışın istatistiksel olarak daha anlamlı ve etki büyüklüğünün daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Özellikle son test puanları karşılaştırıldığında, deney grubunun başarı düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı biçimde daha yüksek olduğu ve bu farkın çok yüksek düzeyde bir etki büyüklüğü ile desteklendiği ortaya konmuştur. Bu sonuçlar, ADDIE modeline dayalı öğretim sürecinin öğrencilerin akademik başarılarını artırmada etkili ve güçlü bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Modelin sistematik yapısı, öğrencilerin öğrenme sürecine aktif katılımını teşvik etmiş; yapılandırılmış içerikler, görsel materyaller ve etkinlik temelli uygulamalar öğrenme kalıcılığını desteklemiştir. Araştırma sonucunda uygulayıcılara; ADDIE modelinin öğretim planlamasında kullanılması, öğrenci merkezli yaklaşımların benimsenmesi ve öğretim sürecinin sürekli değerlendirilmesi önerilmiştir. Araştırmacılara ise; farklı ders alanlarında modelin uygulanması, uzun vadeli etki analizlerinin yapılması ve öğretmen yeterliklerinin incelenmesi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the structured Life Skills course teaching process, based on the ADDIE instructional design model, on the academic achievement of third-grade elementary school students. The ADDIE model is a systematic instructional design approach. Lesson plans developed in line with this model were applied to students in the experimental group, while traditional methods were continued in the control group in line with the existing teaching program. The research was conducted using a pre-test-post-test control group experimental design, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 76 third-grade elementary school students attending a public school in Kilis province. There were 39 students in the experimental group and 37 students in the control group. The Academic Achievement Test, which was developed as a data collection tool, was used. Parametric and non-parametric statistical techniques were used in the analysis of the data; the Paired Samples t-Test, Independent Samples t-Test, and Mann-Whitney U test were applied according to the normality condition. The findings of the study indicate that the academic achievement levels of the experimental and control groups were equivalent prior to the intervention. Following the intervention, an increase in achievement was observed in both groups; however, the increase in the experimental group was statistically more significant and supported by a higher effect size. In particular, when comparing the final test scores, it was found that the achievement level of the experimental group was significantly higher than that of the control group, and this difference was supported by a very high effect size. These results demonstrate that the ADDIE model-based teaching process is an effective and powerful tool for improving students' academic achievement. The systematic structure of the model encouraged students' active participation in the learning process; structured content, visual materials, and activity-based applications supported learning retention. As a result of the research, it was recommended that practitioners use the ADDIE model in instructional planning, adopt student-centered approaches, and continuously evaluate the teaching process. Researchers were advised to apply the model in different subject areas, conduct long-term impact analyses, and examine teacher competencies.