Akut miyokard infarktusunun erken dönemindeki akut sistolik hipertansiyonun hastalığın seyir ve prognozuna etkisi
- Tez No: 37568
- Danışmanlar: DR. ATİLA ŞAMİLGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, daha önce arter basıncı normal olan akut miyokard infarktüsü hastalarında oluşan akut sistolik hipertansiyonun, hastalığın seyir ve prognozuna etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada, 1989, 1990 ve 1991 yıllarında koroner Yoğun Bakım Ünitesine akut miyokard infarktüsü tanısıyla yatırılmış olan 747 vaka gözden geçirilmiş ve bunlardan akut sistolik hipertan siyonu saptanan 52 hasta ile arter basıncı normal olan 238 hasta incelenmiştir. Akut sistolik hipertansiyonlu 52 akut miyokard infarktüsü vakasından 41'i erkek, 11 'i kadın olup, yaşları 41-86 arasında (orta lama 60/7±ll,4) idi. Bu vakaların 22'sinde (% 42,3) anterior, 16 sında (% 30,8) inferior, 2'sinde (% 3,8) lateral, 10'unda (% 19,2) kombine ve 2'sinde (% 3,8) subendokardiyal infarktüs saptandı. Vakaların 5'inde (% 9,6) daha önce geçirilmiş miyokard infarktüsü mevcuttu. Arter basıncı normal olan 238 akut miyokard infarktüsü vakasından 208'i erkek, 30'u kadın olup, yaşları 21-100 arasında (ortalama 56,2 ± 13,6) idi. Bunların 94'ünde (% 39,5) anterior, 102'sinde (% 42,9) inferior, 5'inde (% 2,1) lateral, 27'sinde (% 11,3) kombine ve 10'unda (% 4,2) subendokardiyal miyokard infarktüsü saptandı. 35 vakada (% 14,7) daha önce geçirilen miyokard infark tüsü anamnezi mevcuttu. İncelenmiş olan 747 akut miyokard infarktüsü vakasından daha önce hipertansiyonlu olduğu saptanan 251 vaka, sistolik kan basıncı 140-169 mm Hg arasında bulunan ve sınır vakalar olarak kabuledilen 182 vaka ve sistolik arter basıncı normal bulunmasına rağmen, diyastolik basıncı 100 mm Hg'nın üzerinde bulunan 24 vaka inceleme dışı bırakılmıştır. Akut sistolik hipertansiyonlu ve normotansif akut miyokard infarktüsü vakaları, ortalama SGOT, CPK ve CPKMB düzeyleri, disritmilerin ve akut sol kalp yetersizliğinin sıklığı, mortalite, angina pektorîs, ağrının süresi ve sigara içme alışkanlığı bakımından karşılaştırılmış ve bulgular istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca, akut sistolik hipertansiyonlu vakalarda, hipertansiyonun süre sinin ve diyastolik basınç bulgularının hastalığın seyir ve prognozuna etkileri araştırılmıştır. Buna göre, akut sistolik hipertansiyonlu akut miyokard infark tüsü vakalarında, ortalama SGOT düzeylerinin normotansif miyokard infarktüsü vakalarına oranla anlamlı derecede düşük bulunmuş olması ve bu yakalardaki sistolik hipertansiyonun süresi ile orta lama SGOT, CPK ve CPKMB düzeyleri arasında ters orantılı bir bağlantı bulunmuş olması, akut sistolik hipertansiyonun miyokard hasarını sınırlayarak koruyucu rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Öte yandan, uzun süren göğüs ağrısının veya diyastolik hipertansiyonun eşlik ettiği akut sistolik hipertansiyonlu akut miyokard infarktüsü vakalarında ortalama SGOT ve CPKMB düzeyleri nin yüksek bulunması, bu vakalardaki miyokard hasarının daha ağır olabileceğini düşündürmüştür. Bu bulgular ışığında, akut miyokard infarktüsü vakalarında saptanan ve uzun süren göğüs ağrısı veya diyastolik hipertansiyonun eşliğinde seyreden akut sistolik hipertansiyonun, hastalığın seyir ve prognozunu kötüleştirdiği ve uygun tedavi yöntemleriyle kont rol altına alınmasının en emin yol olduğu kanısına varılmıştır. Bunun yanında, göğüs ağrısı kısa süren ve diyastolik kan basıncı normal olan akut miyokard infarktüsü vakalarında oluşan akut sistolikhipertansiyonun hastalığın seyir ve prognozunu kötüleştirmediği, hatta bazı vakalarda, miyokard hasarını sınırlayarak komplikasyonlara karşı koruyucu rol oynadığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY In this study, you will find the effects of acute systolic hyper tension over the prognosis of the patients who had acute myocar dial infarction with normal arterial pressure before. The study was done over 747 patients who were hospitalized in the Coronary Care Unit. Among them 52 had an acute attack of systolic hypertension while 238 had a normal arterial pressure. In these cases of acute myocardial infarction with acute systolic hypertension and acute myocardial infarction with normal arterial pressure, the patients were studied for their average levels of SGOT, CPK and CPKMB developing acute left heart failure and disrithmia, mortality rate, angina pectoris, the duration of the pain and smoking and the results are obtained statistically. Also, the duration and the values of diastolic pressure were studied in the prognosis of the cases of acute systolic hypertension. The results are as follows : SGOT levels of acute myokardial infarction with acute systolic hipertension cases were found statis tically low with myocardial infarction of normal pressure cases. And also in these cases there is an inverse proportion with the levels of SGOT, CPK and CPKMB and duration of systolic hypertension. This results made as think that acute systolic pressure may depress the damage on myocardial wall and this may have a protecting affect. On the other hand, İn the cases of acute myocardial infarc tion with high systolic pressure with long lasting chest pain and high45 diastolic levels the SGOT and CPKMB levels were found high, making us think that the damage on myocardial wall may be more, in these cases. In fact this can worsen the prognosis and have to be con trolled with proper medication. In the cases of short lasting chest pain and normal diastolic pressure with acute myocardial infarc tion and high systolic pressure the prognosis remains well in fact in some cases it is thought to prevent myocardial damage and thus play a protective role against complications.