6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında çocuk edebiyatı ürünlerin incelenmesi
Status of usage the children literature products i̇n social studies course boks for grade 6 and 7.
- Tez No: 375792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal bilgiler, konu alanı ve içeriği gereği insanı hedef alır. Bunun yaparken de sözlü ve yazılı edebi türlerden yararlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler ders kitaplarında sözlü ve yazılı çocuk edebiyatı ürünlerinin kullanım durumunu karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Araştırmada amaçlanan 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında çocuk edebiyatı ürünlerinin kullanım durumunun tespitidir. Bu amaç doğrultusunda probleme dair genel bilgilerin aktarılmasının ardından kuramsal temeller ve ilgili alan yazımına yer verilmek suretiyle çalışmada, ders kitaplarında çocuk edebiyatı türlerinin hangilerinin kullanıldığı, kullanım sıklıkları doküman inceleme yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada, kullanılan edebi metinlerin kullanım sıklıkları her kitap açısından ünite bazında araştırılmış, tablolaştırılarak ifade edilmiştir. Kitaplarda bulunana ürünler daha sonra türlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise elde edilen bulgular yorumlanarak 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarının çocuk edebiyatı türlerinin kullanımı bakımından sahip olduğu olumlu ve olumsuz görülebilecek niteliklerinin tespitine ve bu tespitlerin ışığında çeşitli önerilere, çalışmanın sonunda yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Bilgiler, Çocuk Edebiyatı, Ders Kitabı
Özet (Çeviri)
Due to the necessity of its theme and content, social studeies object people. While doing this, social studies utilize spoken and written literary kinds. The aim of this study is to state relatively the situation of the usage of spoken and written children literature products in social studies course boks. In this research, it is intented to identify the status of usage the children literature products in social studies course boks for grade 6 and 7. For this purpose, after transfering general information about the problem, it is investigated that which species of children literauture are used and frequency of usage by using document examining methods in the study, on the condition that institutional basis and related fields texts. The frequency of usage of the literary texts that used in the research were investigated in the basis of units for each book and expressed by dragrams. The products in the coursebooks were evaluated according to their kinds. İn the final part of study, the detection of positive and negative attributes of the usage of children literature kinds in social studies coursebooks for grade 6 and 7 and various examples through these detections were given places by interpreting the information obtained. KEY WORDS: Social Studies, Children Literature, Coursebook