Gebelikte sigara içme alışkanlığı ve evde sigara içilmesinin, doğum şekli ve bebeğin doğum tartısı üzerine etkisi
- Tez No: 37581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsanların iş ve uğraşıları dışında kalan zamanlarda yaptıkları, televizyon seyretmek, okumak, müzik dinlemek, sigara, alkol içmek, oyun oynamak gibi bazı alışkanlıkları vardır. Bu alışkanlıkların bazıları yararlı davranışlar iken bazıları insanların bedensel ve ruhsal sağlıklarını olumsuz etkilemektedir. Keyif verici her türlü madde alışkanlıkları bunlardan bazılarıdır. Amerika'nın keşfinden sonra dünyaya yayılan tütün ziraati ve içimi, beraberinde birçok sağlık sorununuda getirmiştir. Bugün sigara içiminin ya da pasif içimin özellikle kalp-damar hastalıklarının, kanserlerin, solunum, sindirim ve sinir sistemi hastalıklarının gelişme sinden sorumlu en önemli etkenlerden birisi olduğu bilinmek tedir. Ayrıca gebelik ve fetüs üzerine de olumsuz etkileri vardır. Sigara içimi ya da pasif içim gebelik komplikasyon- larını, prematür, anomalili, fetal malnütrisyonlu ve ölü do ğum oranını arttırmaktadır. Çalışmamız gebelikte sigara içilmesinin yada pasif içimin bebeğin doğum tartısına ve boyuna etkisi olup olmadı ğını araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Î.Ü.I.T.F. Kadm-Doğum Kliniğinde doğum yapan annelerden raslantısal olarak seçilen 500 vaka çalışma grubumuzu oluşturmuştur. Uygulanan çok sorulu bir anket ile annelerin ve eşle minin sosyo-kültürel ve ekonomik durumları, gelir düzeyleri, sigara içme ve pasif etkilenme durumları saptanmış, bunların annenin kilo alımına, gestasyon süresine, gebelik komplikas- yonlarma, doğum şekline, bebeğin doğum tartısı, boy ve baş çevresine etkisi araştırılmış ve elde edilen veriler değer lendirilmiştir.- 65 - Annelerin büyük bir bölümünün 21-30 yaş arasında yo ğunlaştığı, çoğunluğunun ilkokul ve üzerinde eğitim gördüğü, geneld.e ev hanımı olduğu, %32 sininde sigara içtiği, eğitim düzeyi arttıkça sigara içme oranının arttığı saptanmıştır. Babaların %94.6 sı 40 yaş altında olup, %98.4 ünün ilkokul ve üzerinde eğitim gördüğü, %61.4 ünün sigara içtiği ve ailenin gelir düzeyinin genelde 100 ve 200 binin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Sigara içen annelerin %69 unun gebeliklerinde de si gara içmeye devam etmişlerdir, içenlerle, içmeyenlerin gebe likte kilo alımı, gebelik komplikasyonları, gestasyon hafta sı, fetal malnütrisyonlu bebek doğumu arasında farklılık gö rülmesine karşın bunun anlamlılık derecesine ulaşamadığı saptanmıştır. Sadece sigara içenlerde müdahaleli doğum ora nı, içmeyenlerden anlamlı derecede farklı bulunmuştur. Sigara içiminin yada pasif içimin bebeğin doğum tar tısını azalttığı, boy ve baş çevresini küçülttüğü saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
- 66 - SUMMARY People have some habits when they find freetime out of jab and work, some of them are watching T.V., reading books, listening to music, smoking cigarette, taking alco hol and playing cards and other games. While some of these habits are helpful some others may effect harmfully both physiological and psychological health of man. After disco very of America, tobacco agriculture and smoke has been, spread all over the world and brought many health problems with itself. Now a days it is well known that smoking ciga rette or passive smoking is one of the most important fac tors causing cardio-vascular diseases, cancer, respiratory diseases, digestive system diseases and nervous system dise ases. Meanwhile it has got harmfully effects on pregnancy and fetus itself. Cigarette smoking and passive smoking du ring pregnancy is associated with an increased risk of spon taneous abortion, perinatal mortality, pregnancy problems, fetus abnormalites and reduced maternal weight gain, gesta tion and birth weight. The peupose of our study was to determine whether smoking during pregnancy or passive smoking has an effect on the birth weight and height of the new born. Our study group consisted of 500 cases who were chosen at random from the mothers delivered at University of Istanbul, Istanbul School of Medicine, Dept. of Obstetrics and Gynecology. We applied a questionarie with several questions with which the socio-cultural and economic status of the- 67 - socio-cultural and economic status of the mothers and their sposes, the income, smoking and passive effection was deter mined. The effects of these on weight gain of mother, dura tion of gestation, complications of gestation, the route of delivery, the birth weight and height and head circum ference and the results were evaluated. Majority of the mothers were between ages of 21-30, most of them had a primary school or higher education, they were house wifes in general, 32 % of them were smoking, and the ratio of the smokers increased with the education level. 94 % of the fathers were below 40 years of age, and 98.4 % of them had primary school or higher education, 61.4% of them were smokers the average income was over 100.000- 200.000 TL. 69 % of the mothers continued smoking during their pregnancies. There was a difference between the weight gain, complications during pregnancy, gestational week, the deli very of an infant with fetal malnutrition between the smo kers and non smokers. But this difference was found to be insignificant. Only intervention during delivery in the smoking group was significantly higher than the non-smokers It was found that smoking or passive smoking redoced the birth weight, height and head circumference.