Akrilik ve metal protez kaide maddelerine molloplast-B' nin tutunması.
- Tez No: 37582
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURFANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
- 120 - VII. ÖZET Bu araştırmada, Molloplast-B'nin akrilik kaide plaklarına ve diş hekimliği literatüründe ilk defa olarak metal kaide plaklarına tutunması, değişik teknik ve yöntemler uygulanarak çekme gerilimi deney metodu ile incelenmiştir. Araştırmamızdaki deney metodumuz, deneysel çalışmaların aynı koşullarda kolaylıkla tekrarlanmasını ve değerlendirilmesini sağlamak üzere geliştirilmiş tir. Bu amaçla 25 deney grubu kullanılmış ve her deney grubunda 9 adet olmak üzere toplam 225 deney örneği hazırlanmıştır. Molloplast-B'nin akrilik (Pacton) reçineye bağlanması, poli- merize olmuş, polimerize olduktan sonra 12 gün 37°C suda bekle tilmiş ve polimerize olmamış düzgün ve pürüzlü yüzeylerde ince lenmiştir. Bu tip yüzeylere sahip deney gruplarında Molloplast-B' nin preste 18 saat bekletilmesinin, uzun polimerizasyon tekniğinin ve Primo bağlayıcı ajanın uygulanmasının bağlanmaya olan etkileri ayrıca değerlendirilmiştir. Molloplast-B ile protez kaide metali (Magnum) arasındaki bağlanma, elektro-etching uygulanmış, elektro-etching uygulanmış akrilik film tabakası kaplanmış, üzerinde retansiyon incisi bulunan elektro-etching uygulanmış ve retansiyon ağı bulunan 4 tür metal yüzey üzerinde incelenmiştir. Araştırmamızda Molloplast-B, pürüzlü polimerize olmamış akriliğe 10.78 kg/cm ile en güçlü bağlanmayı göstermiştir. Mollo plast-B'nin metal ve polimerize akrilik yüzeylere en yüksek tu-- 121 - tunma değerleri, bu değerlerden daha düşük bulunmuştur. Metal yü zeylerde en yüksek tutunma elektro-etchlng uygulandıktan sonra akrilik film tabakası kaplanarak elde edilmiştir. Sadece elektro- etching uygulanan yüzeylerde de buna çok yakın bir tutunma gücü sağlanmıştır. Polimerize akriliğe en yüksek tutunma gücü, metal yüzeylerdeki en yüksek tutunma gücüne eşit olarak, Primo sürülmüş pürüzlü yüzeylerde meydana gelmiştir. Diğer polimerize akrilik grupların bağlanma gücü ise, metal grupların Molloplast-B ile bağlanma gücünden daha düşük bulunmuştur. Bu sonuçlarla araştırmamız, Molloplast-B ile bir protez kaide metali arasındaki bağlanmanın kabul edilebilir ölçülerde in vitro olarak gerçekleştirilebileceğini göstermekte, ayrıca Molloplast-B - nin Pacton akrilik reçineye en güçlü şekilde tutunmasının nasıl sağlanabileceğine açıklık getirmektedir.
Özet (Çeviri)
- 122 - VIII. SUMMARY In this research the tensile bond strength of the silicone denture liner Molloplast-B and two different kinds of denture ba ses, acrylic and metal, are investigated under different surface characteristics and processing techniques. The tensile bond strength between metal denture base and Molloplast-B has not yet been investigated in dental literature. A consistent and easily reproducible test method procedure to evaluate the bond strength has been developed. A total number of 225 test samples, in 25 test groups, each consisting of 9 samples were prepared. The bonding of Molloplast-B to smooth and rough surfaces of those acrylic resins which are cured acrylic, to cured resin sur faces stored for 12 days in water at 37°C,and to uncured surfaces has been investigated. In samples which have the above surface cha racteristics, the additional effect of holding the molds for 18 hours under pressure, the effect of the long polimerization tech nique and also the effect of treating the surface with Primo bond ing agent on the bonding strength have been evaluated. The bonding of Molloplast-B and the metal denture base has been investigated in 4 different surface characteristics, which were electro-etched metal surface, electro-etched metal surface covered with a thin film of acrylic resin, electro-etched surface with retention pearls and surface with retention mesh.- 123 - In our research, the strongest bond is obtained between Mol- loplast-B and roughed uncured acrylic resin which exhibited a bond strength of 10.78 kg/cm, The highest bond strength between Mollo- plast-B and metal and also Molloplast-B and pre-cured acrylic re sin was less than this finding. The highest bond strength with me tal surfaces was obtained when the metal surface was covered with a thin acrylic layer after electro-etching. Almost equal bond st rength was obtained by only electro-etching the metal surfaces. The highest bond strength between Molloplast-B and pre-cured acry lic was somewhat equal to highest metal bond strength,and the former was obtained in Primo applied rough surfaces. The bond strength of Molloplast-B to other pre-cured acrylic resin groups was less than the bond strength of the metal groups. Results of this in vitro study revealed that an acceptable bond between Molloplast-B and a metalic denture base can be pro vided. Also, the way of establishing the strongest bond between Molloplast-B and Pacton acrylic resin was made clear.