Reklamların görsel etkileri
Visual effects of advertisements
- Tez No: 375812
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Algılarımızın açık olduğu her an, bir iletişim etkinliği içerisinde bulunabileceğimiz anlamına gelmektedir. Buradan anlıyoruz ki; iletişim, insan yaşantısının en vazgeçilmez olgusudur ve en yaygın kullanımı, görsel yollarla gerçekleşmektedir. Görsel iletişimin doğru ve etkili bir biçimde gerçekleştirilmesi, içerisinde bulundurduğu görsel öğelerin sistemli bir şekilde bir araya getirilebilmesi ile mümkündür. Grafik tasarım bu noktada, iletişimin önemli bir öğesi haline gelmektedir. Görsel tasarımda, anlatım elemanları olarak; semboller ve simgeler (grafik araçları ve öğeleri), haritalar, grafikler(istatiksel veriler için),diyagramlar, resimler (ilistirasyon), fotoğraflar, üç boyutlu modeller, görsel işaretler (yıldız, nokta vs.),bileşik karmaşık grafikler gibi öğeler yer almaktadır. Reklamların görsel tasarımında ise sıklıkla fotoğraf, ilistirasyon, tipografi, renk, simge ve sembollerin anlatım elemanları olarak etkin bir biçimde tercih edildiği görülmektedir. Reklama ilişkin analizlerde görselliğin çok önde olduğu görülmüştür. Birey dış dünyaya ilişkin bilgilerin büyük bölümünü görme duyusuyla sağlar, bu nedenle görsel algılar bireyin davranışlarında diğer duyu organlarına oranla daha büyük bir etkiye sahiptir. Işığın ve renklerin gösterdiği fiziksel özelliklerin yanı sıra, biyofizyolojik ve psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Yaşantımız boyunca sürekli birçok şey ile etkileşim içerisinde bulunuruz bunlar bilişsel duyusal ve görsel etkileşim olacağı gibi dokunma, düşünce ve olaylar gibi daha karmaşık uyarılarda olabilir. Beynimiz tüm bu verileri, uyarıları toplayarak, birbiri ile ilişkilendirerek tanımlar, sınıflandırır, şekillendirir ve böylece anlamlandırma süreci tamamlanmış olur. Bu araştırmanın amacı, reklamın her türünün hayatımızda çok büyük yerinin olması ayrıca anlatılırken çeşitli yaklaşımlar ve stratejiler kullanılarak, uygun hedef kitleye, bir ürün veya hizmeti alması ya da kullanması için ikna etme amacı taşıyan kontrollü bir şekilde aktarılmasında görsel materyallerin ne kadar önemli ve reklamla ne kadar iç içe oluşu anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler; Görsel İletişim, Tasarım, Reklam, Tanıtım
Özet (Çeviri)
Every reflection in social and physical environment brings a new perception together. By the way every reflection shapes the communication perspective at all.Every moment, when your perception is ready means you're also ready to communicate.Communication is the most inevitable thing in human life.So graphical design is the most important part of the communication. In visual designs there are kinds of symbols,maps,graphics,diagrams and pictures(illustrations), photos, 3D models, visual signs (stars,points e.t.c),compound and complicated graphics. In visual designs of the advertisements photos, illustrations, colours, typographies and symbols are often prefered as the means of the explanation. One can learn about the outside world by using the sense of seeing. So, visual perceptions have more effect on the behaviour of the individual ,compared to the other senses . Light and colour also have psychological effects. We're always in contact with lots of things in our life time.Everything has got a conclusion in our brain by gathering,relating and categorizing the knowledge itself. By the way everything has got a meaning in our brain. The aim of this research is to focus on how important the right advertising is to convince the consumer to buy a product or use it by the help of visual materials. One should never forget that visual reflections and advertising are always intertwined. Key Words; Visual communication, Design, Advertising, Promotion