Türkiye'de bölgelerarası dengesizliklerin giderilmesinde kurulan kalkınma ajansları ve kadın istihdamının rolü
Turkey's regional development agencies established redress imbalances and the role of women's employment
  1. Tez No: 375844
  2. Yazar: MÜGE ÇOTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAHAR ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sürdürülebilir büyüme ve ekonomik kalkınma tüm ülkelerin temel hedefleri arasındadır. Bu hedefleri gerçekleştirmiş olan ülkelerde bile bölgelerarası dengesizlik sorunu mevcuttur. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha çok görülmesine rağmen gelişmiş ülkelerin bölgeleri arasında da bu sorun yaşanmaktadır. Bu bölgelerarası dengesizlikleri gidermek için insan kaynaklarına yatırım yapmak şarttır. Ekonomik kalkınmada insan vazgeçilmez bir unsur olduğuna göre dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar olmadan kalkınmayı sağlamakta mümkün gözükmemektedir. Türkiye'de kadınların ülke ekonomisinin kalkınmasına katkıları, çalışma hayatında fırsat eşitliğinin sağlanması ile orantılıdır. Sanayi devrimi ile çalışma hayatına katılan kadınlar, geçmişten günümüze çalışma yaşamında birçok sorunla karşılaşmışlardır. Türkiye'de ise kadının çalışma hayatına katılımı Cumhuriyet'in ilanı ile başlamış, kendi kazançlarını elde edebilmek için dışarıda çalışmaya başlamışlardır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaşanan bölgelerarası dengesizlikleri gidermek için Bölgesel Kalkınma Ajansları kurulmaktadır. Kalkınma ajansları aracılığı ile kadın istihdamının teşvik edilmesi, kadının çalışma hayatına katılımının önü açılması dengeli bir kalkınma için gereklidir. Türkiye'de kadının işgücüne katılımında belirleyici olan sosyo-kültürel ve ekonomik engelleri aşmak, onları çalışma hayatına kazandırmak adına yakın zamanda kurulan Bölgesel Kalkınma Ajansları'na büyük görev düşmektedir. Anahtar Kelime: Kadın İstihdamı, Kalkınma Ajansları, Bölgelerarası Dengesizlik
Özet (Çeviri)
Sustainable growth and economic development are basic objects of all countries. Interregional derangement problems exist in countries which are achieve these objects. Although these interregional derangements become very much in underdeveloped and developing countries developed countries suffer from these problems. Investing human is necessary to dispel these interregional derangements. Human is indispensable fact at economic development so we can't think without women which is half of world's population to obtain development. When opportunity equality of working life is proved, women contribute to economy of country very much in Turkey. Women attended to working life at industrial revolution, have confronted much more problems from past to now. Women started to attend to working life with establishment of the Republic of Turkey, so they started to work out to earn their money. Regional development agencies are established to eliminate interregional derangements in Turkey, as in whole world. Employment of women and women's contribute to working life have to be encouraged by these agencies is necessary for a balanced development. Regional Development Agencies are responsible for overcoming the socio-cultural and economic obstacles that are determinant in the involvement of women into workforce in Turkey. Key Word: Woman Employment, Development Agency, Interregional Derangements