Sanayileşme sürecinde Türkiye'de küçük ve orta boy işletme (Kobi)'lerin yeri ve önemi
The role of small and medium enterprises (Sme?s) in Turkey in the progress of industrialization
- Tez No: 230515
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Avrupa ülkelerinin ekonomik ve siyasi açıdan her alanda ki bütünlesme çabaları sonucunda ortaya çıkan Avrupa Birligi'nde Türkiye'nin yer almaması söz konusu olamaz. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasına katılma yolundaki ilk adımı 2001 yılında gümrük birligi ile atmıs ve tam üyelik müzakerelerine baslamıstır. Avrupa Birligi ve Türkiye arasında ortaya çıkan bu gelismeler Türk imalat Sanayi içinde önemli bir paya sahip Küçük ve Orta Ölçekli isletme (KOBİ)'lerin önemini ortaya çıkarmıstır. Küçük ve orta ölçekli isletmeler yerel ve ulusal büyümenin, hızlı sanayilesme hedefinin gerçeklesmesi için gerekli dinamik ve esnek yapıya sahiptir. Piyasa ve pazar kosullan ile teknolojik degisikliklere rahatlıkla ayak uydurabilirler. Sınırlı imkanlara sahip olan küçük ve orta ölçekli isletmeler tüm dünya ülkelerinde ekonominin can damarını olusturmaktadır. Günümüzde pek çok ülkede küçük ve orta ölçekli isletmelerin sorunlarının çözümü ve birbirleriyle koordineli çalısmalarını saglamak amacıyla çesitli kurumlar meydana getirilmistir. Ülkemizdeki isletmelerin büyük bir bölümünü küçük ve orta ölçekli isletmeler olusturmaktadır. Küçük ve orta ölçekli isletmeler, basta istihdam olmak üzere gelir dagılımının daha dengeli bir biçimde olusması, bölgelerarası dengesizliklerin giderilmesi, gibi birçok konularda ülkemize yarar saglamaktadır. Ancak, ülkemizdeki KOBİ'lerin, basta finansman yetersizligi olmak üzere saglıklı bir alt yapıya sahip olmaması, know-how eksikligi, ürünlerini pazarlayamaması, enflasyon gibi çesitli sorunlarla karsı karsıya kalmaktadırlar. Küçük ve orta ölçekli isletmelerin, bu sorunlarını ortadan kaldırmak ve ekonomi ve sanayi içindeki etkinligini arttırmak için bütün Avrupa Ülkeleri ve Türkiye'de gerekli çalısmalar yapılmaktadır. Bu amaçla KOBİ'lerin karsılastıgı sorunları tespit etmek ve bu sorunların çözümünde kullanılabilecek çözüm önerileri sunmak için Manisa ilinde anket çalısması düzenlenmistir. Sonuçta AB'ye tam üyelik sürecinde olan Türkiye'nin sanayilesmesinde önemli bir payı bulunan KOBİ'lerin güçlü ve zayıf yönleri belirlenmis, uygun sanayilesme stratejileri üretilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
It is impossible to handle Turkey apart from the European Union which has been established after the big efforts of all kinds of economic and political integration of European countries. Turkey made its first moves for joining by signing the Customs Union agreements and started full membership discussions in 2001. These developments between Turkey and the EU, increased the importance of Small and Medium Enterprises (SME?s) which plays an important role in Turkish manufacturing industry. Small and Medium Enterprises have the dynamics and the flexible structures which is needed to faster the local and national growth and rapid industrialization. They can keep up with the market and marketplace?s conditions and technologic changes. Small and Medium Enterprises have limited resources but they are the vital elements of the economics in all countries. Today a lot of countries developed various institutions to solve the problems of Small and Medium Enterprises and provide coordination between each other. Most of the enterprises which are established in our country are Small and Medium Enterprises. They have lots of benefits such as; creating employment, balancing the income distribution and equalizing the interregional imbalances However the SME?s in our country are faced with various problems like financial difficulties, not having healthy infrastructures, shortage of know-how, marketing issues and chronic inflation. Necessary efforts, to solve such problems of SME?s and increase the efficiency in general economy and industry are exerted by both EU countries and Turkey. For this purpose a quastionnaire study was carried out to determine the problems which SME?s encounter and submit the solution proposals against these problems. As a result the weak and strong aspects of the SME?s, which plays an important role in the industrialization of Turkey that processes the fully membership, are determined and suitable industrialization strategies are tried to be generated.