Yalova şehir coğrafyası
Urban geography of Yalova
  1. Tez No: 375858
  2. Yazar: ERCAN KAZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
'Yalova Şehir Coğrafyası' adlı araştırma, bir yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma aşağıda ifade edilen amaç ve yöntemle oluşturulmuştur. Yalova şehrinin Türkiye ve dünya üzerindeki konumu dahil olmak üzere, şehrin nerede kurulduğu ve kurulma nedenleri tarihi bir süreç içinde değerlendirilmiştir. Aynı şekilde şehrin bugünkü sosyal ve ekonomik yapısı, nüfus ve yerleşme özellikleri gibi unsurları ayrıntılarıyla incelenerek, Yalova şehri'nin temel coğrafya özellikleri vurgulanmıştır. Bu araştırmada özellikle Yalova şehri ile ilgili bundan önce buna benzer kapsamlı bir çalışma yapılmaması ve şehir coğrafyası açısından Yalova'nın birçok yönünün bilinmemesi, bu çalışmanın yapılmasındaki temel yönlerden birisi olmuştur. Araştırma dahilinde Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama yöntemleri ile birlikte, tez içerisindeki sayısal ve sözel bilgilerin ayrıntılı ifadesinde çeşitli bilgisayar işlem ve teknikleri kullanılmıştır. Çeşitli ölçeklerde harita, yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri, meteorolojik veriler dahil olmak üzere nüfus verileri gibi sayısal veriler kullanılmıştır. Şehirdeki incelemeler ışığında, genel olarak metinsel ve sayısal verilerin ilgili kurum ve kuruluşlardan alınması ve yorumlanması sağlanmış, yapılan incelemelerin mekân ile bağının araştırılması şeklinde bir yöntem ve süreç izlenmiştir. Bu süreç neticesinde Yalova şehri'nin yoğunlukla beşeri coğrafya özellikleri olmak üzere diğer bütün yönleri araştırılmaya çalışılmış ve bilgiler yorumlamalar neticesinde detaylarıyla ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Yalova Şehri, Yerleşme Özellikleri, Nüfus Yapısı, Veriler, Fonsiyonel Özellikler
Özet (Çeviri)
The research“Urban Geography of Yalova”is prepared as a master's thesis. This study is prepared through the objective and method expressed below. The location of Yalova in Turkey and on earth and the reasons for the establishment of the city have been evaluated in a historical process. Similarly the fundamental geographical characteristics of the city Yalova are emphasized through analysing in detail the social and economical structures, and population and habitation characteristics, Particularly that there has not been done a similar detailed research on the city Yalova before and most of the characteristics of the city are unknown is one of the fundamental points of this study. Throughout the research together with the Geographic Information Systems and Remote Sensing Methods various computer operations and technics have been used to express the statistical and the written information in detail in this study. Maps of different scales, high- definition satellite images and statistical data including meteorological and population data have been used in the research. Through the light of the research in the city, the written and the statistical data has been obtained from the related organisations and the institutions, and has been interpreted. A method and a process such as analying the link between the study and the location have been followed in the research. As an outcome of the research, including mainly the human geographical characteristics and all the other features of Yalova have been analysed and the the data has been presented at the end of the interpretations. KEY WORDS Yalova City, Habitation Features, Population Structure, Data, Functional Features