Arap Baharı ve Suriye
Arab Spring and Syria
- Tez No: 385493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ortadoğu coğrafyasında Tunus'ta başlayıp bütün bir coğrafyaya yayılan Arap Baharı, Suriye'de farklı bir seyir izlemiştir. Uğradığı her ülkede kısa sürede ya rejimi değiştiren veya yapılan reformlarla sona eren gösteriler, Suriye'de başarılı olamamış ve bir iç savaşa dönüşmüştür. Bu çalışmada Arap Baharı'nın Suriye'de uzun sürmesinin ve Esad rejiminin hala değişmemesinin nedenleri araştırılmıştır. Çalışma Giriş ve Sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Suriye'nin tarihi ve sosyo-ekonomik yapısı incelenmiştir. Tarihsel süreç ve ülkenin demografik yapısının ele alındığı bu bölümün Suriye hakkında genel bilgiler vermekle birlikte güncel olaylara da ışık tutması amaçlanmıştır. İkinci bölümde Suriye'de söz sahibi olan ülkelerin Suriye politikaları incelenmiştir. Günümüzde Suriye ile alakası en fazla olan ülkelerin Suriye ile olan tarihsel ilişkilerinin incelendiği bu bölümde aynı zamanda Arap Baharı sürecinde Suriye politikaları araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise Arap Baharı'nın başlangıcı ve yayılması incelendikten sonra Suriye'nin geleceğine dair tahminler yapılmıştır. Arap Baharı başladığından itibaren izlediği yol ve sürecin en karmaşık ayağı olan Suriye boyutu anlatılmıştır. Son olarak bu sürecin nasıl tamamlanacağı ve bunun Ortadoğu'ya etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Starting from the Middle East region in Tunisia and spreading to the whole geographic places, the Arab Spring has processed a different position in Syria. The actions which caused the rejime to change in every country it arrived or the reforms made by them became a failure and a civil war began in Syria. In this research, the reasons why the Arab spring took a long time in Syria and the reasons why the Assad regime has not changed were discussed. The study consists of three parts except introduction and conclusion. In the first part, the historical and the socio-economic structures were studied carefully. In this part, in which the historical process and the demographical structure of the country were addressed, it was aimed to provide an insight to the current events and give general information about Syria. In the second part, the Syria policy of the countries which have a voice in Syria was examined. In this part, the countries which have the most connection with Syria today and their historical relationship as well as the Syria politics in the process of the Arap spring were discussed. In the third part, predictions were made about the future of Syria after examining the beginning and the extension of the Arap spring. From the beginning of the Arap spring until now, its strategy and the Syria aspect, the most complicated part of the process was explained. In conclusion, this research emphasizes how this process will be completed and its effects on the Middle East.