Ratlarda etilen glikolun indüklediği ürolitiazise karşı royal jelly'nin antiürolitiatik etkilerinin araştırılması
Investigation of antiurolithiatic effects of royal jelly on ethylene glycol induced urolithiasis in rats
- Tez No: 375994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAÇİNE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada ratlarda etilen glikolün oluşturduğu ürolitiazise karşı Royal Jelly'nin antiürolitiatik etkileri incelendi. Bu amaçla wistar albino cinsi erkek ratlardan 5 çalışma grubu oluşturuldu. 1. grup Kontrol grubu olarak belirlendi. 2. gruptaki ratlara etilen glikol, içme suyunda (%1 oranında) verildi. 3. gruptaki ratlara her gün oral gavajla (100 mg/kg) Royal Jelly verildi. 4. grup koruyucu grup olarak belirlendi ve 28 gün boyunca içme suyunda etilen glikol (%1) verilirken, oral gavajla Royal Jelly (100 mg/kg) verildi. 5. grup tedavi edici grup olarak belirlendi ve çalışmanın ilk 14 günü etilen glikol (%1) içme suyunda, son 14 gün Royal Jelly (100 mg/kg) oral gavajla verildi. Çalışma sonunda uygulama yapılan ratlardan alınan idrar, kan ve doku örneklerinde MDA, GSH, CAT, NO, TAS, TOS, OSI, TNF-α, IL-1β, IL-18, Ca, fosfat ve pH düzeyleri ölçüldü. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde etilen glikolün oksidatif stresi ve inflamasyonu indüklediği görülmüştür. Royal Jelly'nin antioksidatif sistemi desteklediği, lipid peroksidasyonunu azaltıcı etki gösterdiği belirlenmiştir. Etilen glikol maruziyetiyle oluşturulan ürolitiazise karşı Royal Jelly'nin olumlu etkileri olduğu söylenebilir. Royal Jelly uygulamasıyla tedavi edici grupta elde edilen sonuçlar özellikle dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the antiurolithiatic effects of Royal Jelly on ethylene glycol induced urolithiasis in rats. Male wistar albino rats were divided into five treatment groups. Group 1 was defined as the control group. Ethylene glycol added drinking water (%1) was given the rats in Group 2 for 28 days. In Group 3, Royal Jelly (100 mg/kg) was given the rats by oral gavage. In Group 4 (protective) ethylene glycol added drinking water was given for 28 days and Royal Jelly was administered by oral gavage. Group 5 was defined as the therapeutic group. The study's first 14 days ethylene glycol added drinking water was given rats in Group 5. Then Royal Jelly was administered for past 14 days by oral gavage. End of the study exposed rats obtained from urine, blood and tissue samples MDA, GSH, CAT, NO, TAS, TOS, OSI, TNF-α, IL-1β, IL-18, Ca, phosphate and the pH levels were measured. Considering the results obtained in the ethylene glycol was found to induce oxidative stress and inflammation. Royal Jelly supports the antioxidative system, it was determined that the effect of reducing lipid peroxidation. Ethylene glycol induced negative changes in biochemical parameters of blood and tissue samples were partially reversed by treatment with Royal Jelly. Royal Jelly with the therapeutic applications of the results obtained in the group is particularly noteworthy.