Afyonkarahisar ve civarında halk tarafından kullanılan bazı bitkilerin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical properties of plants used by people in Afyonkarahisar and around
  1. Tez No: 375993
  2. Yazar: SÜLEYMAN ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar ve civarında yetişen, halk tarafından kullanılan doğal bitkilerin etnobotonik özellikleri araştırılmıştır. 31 yerleşim alanında ( 5 ilçe, 8 kasaba, 15 köy ve 3 merkez mahalle) 46 adet kaynak kişi ile görüşülmüştür. Araştırma alanındaki doğal bitkilerin 178 farklı kullanımı kayıt altına alınmıştır. Çalışma alanında 39 familyaya ait 130 takson tespit edilmiştir. 178 farklı kullanımın 84'ü (% 47) tıbbi, 68'i (% 38) gıda, 16'sı (% 8,9) yem, 3'ü (% 1,6) ev eşyası, 3'ü (% 1,6) boyama, 3'ü ( % 1,6) el sanatları ile 1'i (% 0,5) diğer amaçlı olduğu belirlenmiştir. Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe var. pallasiana taksonundan, katran elde edilişi ve kullanım şekilleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, natural herbs grown ın Afyonkarahisar vicinity have been investigated. 31 settlements in the area (5 districts, 8 towns, 15 villages and 3 neighborhood centers ) 46 resource people were interviewed. 178 different uses of natural plants have been recorded in the study area. 130 taxa belonging to 39 families were identified in the study area. Of 178 different uses, those figures were indicated; 84 uses (%47) for medinical, 68 (%38) for food, 16 (%8,9) for feed, 3 (%1,6) household goods, 3 (%1,6) painting, 3 (%1,6) for manuel arts and 1 (%0,5) for other purposes. Tar production from Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe var. pallasiana and their wages were also given.