Söğüt(Salix alba) ekstraktı mordanlı pamuk, yün elyaf ve ahşap numunelerinin Sarıkız Çayı otu (sideritis trojana ehrend) ile boyanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of Sarikiz of Herb Tea usage of in dyeing of textile products
- Tez No: 376057
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada; sarıkız çayı otunun (Sideritis trojana ehrend) tekstil boyamacılığında kullanılabilirliği incelendi. Bu amaçla, pamuk, yün kumaş ve çam ahşap numuneler söğüt dallarından elde edilen ekstraktta 24 saat bekletildi. Boyama işlemleri CuSO4.5H2O, FeSO4.7H2O, A1K(SO4)2-12H2O mordanları varlığında pH 4 ve pH 8'de, ön, birlikte ve son mordanlama yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Boyanan numuneler, yıkama, sürtünme ve ışık haslığı bakımından değerlendirildi. Çalışmada, yüksek haslık değerlerine sahip boyamalar elde edilirken, yün kumaşların renk şiddetlerinin, pamuk kumaşlardan daha yüksek olduğu tespit edildi. Özellikle yün kumaşı boyama kapasitesinin yüksek olduğu, diğer kumaşlar için de uygun bir doğal boyar madde kaynağı olduğu anlaşıldı. Sarıkız otunun özellikle yün ve pamuk kumaşı başta olmak üzer, çam ahşap numunelerini boyamak için de uygun bir doğal boyarmadde kaynağı olduğu belirlendi. Sarıkız otuyla daha önce hiçbir çalışma yapılmadığı için çalışmamız tamamen orijinal olup bundan sonraki çalışmalara kaynak teşkil edecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study sarıkız of herb tea (Sideritis Trojans Ehrend) were examined useable in textile dyeing. For this purpose, cotton, wool fabric, and pine wood specimens were waited 24 hours at obtained from willow exract. Dyed samples were eveluated in terms of washing, rubbing and light fastness. Inaddition, while dyeings having high fastness values were obtained, the color strength of the wool fabrics were found to be higher than cotton fabrics. Especially, it was determined that Sideritis Trojans Ehrend has high dyeing capacity for wool and a useful natural dyestuff resource for other fabrics. Our work is completely original because it has not been previously done any work with sarıkız herb and this study are feature to serve as a resource for future studies