Tokat ilinde traktör ve tarım makinaları kullanımından kaynaklanan iş kazalarının iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation the work accidents depending on the work safety happened by using tractor and agricultural machinery in Tokat province
- Tez No: 376060
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Tokat ilinde traktör ve tarım alet ve makinalarının iş ve trafik durumları esnasında gerçekleşmiş kazalar ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kazalara ilişkin ayrıntıların belirlenebilmesi için bir anket formu hazırlanmış ve Tokat il sınırları içinde 2000-2014 yıllarında meydana gelmiş kazaya uğramış veya kazaya bizzat tanık olmuş kişilerle yüz yüze görüşülmüştür. Toplam 285 adet traktör ve tarım makineleri trafik kazası anket formları doldurulmuştur. Ankette; insan, kullanılan traktör ve tarım makinaları, zaman, çevre ve çalışılan yüzey özelliklerine ilişkin sorular yer almıştır. Çalışmada traktör ve tarım makineleri anket formları materyal olarak kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar (Excel) ortamında çizelge ve şekiller oluşturularak değerlendirilmiştir. Bu sonuçlara göre; kazazedelerin %82'si erkek, kazadan etkilenen nüfusun %77'si ilkokul mezunu, kazazedelerin %28'inin öldüğü, kazaya karışan tarım makinalarının %51'inin traktör olduğu, kazaların %49'unun devrilme, takla atma, şarampole uçma şeklinde gerçekleştiği, kazaya karışan traktörlerin %74'ünde de standart bir kabin ya da emniyet çatısı bulunmadığı tespit edilmiştir. Kazaların nedenleri arasında ise ilk sırayı %60 oranıyla operatörün dikkatsizliği ve buna bağlı olarak eğitimsizliği yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tractor and agricultural machinery accidents that occured during farm and traffic operations in Tokat were analyzed and the results evaluated. In order to determine the details of the accidents, a questionnaire is prepared and delivered to the accident victims and eye witnesses on a face to face basis in the Tokat province that have occurred in the years 2000-2014. Total 285 tractor and agricultural machinery accidents survey forms are filled. The questionnaire includes the questions related with human, machine, time and environmental conditions. Tractor and agricultural machinery accident survey forms were used for this study. Accident data were evaluated by Excel tables and figures. According to the findings, 82% of the accident victims are male, 77% of the population affected by the accident is primary school graduates, 28% of the victims are died, 51% of the involved machinery are farm tractors, 49% of the accidents are overturn, loop, going out of the road, and 74% of the farm tractors involved that an accident did not have a proper cabin or safety roof. On the other hand, when the reasons of the accidents are examined, it is found that 60% of the accidents occurred due to the carelessness and accordingly the illiteracy of the operator.