Hatay ili kırsalındaki kadınların girişimcilik eğilimlerinin incelenmesi
Examination of tendency of women entrepreneurship in the rural of Hatay city
- Tez No: 376094
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında; Girişimcilik kavramı temel olarak ele alınmakta ve bu temel üzerinden Hatay ili kırsalındaki kadınların girişimcilik faaliyetleri incelenmektedir. Bununla ilgili olarak Türkiye'de ve Dünya ülkelerinde kadın girişimciliğini inceleyen çalışmalar incelenerek karşılaştırılmış ve Türkiye'nin kadın girişimciliği konusundaki durumu çeşitli boyutlarıyla ele alınmıştır.Araştırma Hatay ili Merkez ve ilçelerine bağlı toplam 21 köyde ve belediyelerde yaşayan 120 kırsal kadını kapsamaktadır. Araştırmada kullanılan veriler anket tekniği ile elde edilmiştir. Analiz aşamasında ise Khi-kare analizi ve Lojistik Regresyon kullanılmıştır. Khi-kare analizinde elde edilen sonuçlar şöyledir: kadınların yaşları, daha önce bir işte çalışmaları, girişimciliğin tanımını bilmeleri ile girişimcilik eğilimi göstermeleri arasında önemli bir fark bulunmuştur. Araştırmaya katılan kadınların girişimciliğini etkileyen faktörleri bulmak amacıyla yapılan Lojistik Regresyon analizinde kadınların girişimcilik eğilimi gösterip göstermemeleri bağımlı değişken olarak alınmıştır. Söz konusu bağımlı değişkeni etkileyen bağımsız değişkenler ise medeni durum, sosyal güvence türü, daha önce bir işte çalışma durumu ve şimdiki iş durumudur. Bu bağımsız değişkenlerin kadınların girişimcilik eğilimi gösterme olasılığını artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of entrepreneurship concept is discussed basically and on this basis, the entrepreneurial activities of the women in the rural part of the city of Hatay are examined. The studies on the women entrepreneurship activities in Turkey and in the World are examined by comparing and the capacity of Women Entrepreneurship in Turkey is explained with different dimensions and we seek to find an answer to the growing question of Women Entrepreneurship. The survey included 120 rural women living in 21 villages of Central District and some other districts of Hatay Province. The data were obtained via questionnaires. For the analysis of the data, Chi-square Analysis and Logistic Regression were used.The results obtained from the Chi-square Analysis are as follows: there is a significant difference between the women's age, their previous job experience, their knowing the definition of entrepreneurship and their showing tendency of entrepreneurship. Whether the women's show entrepreneurship tendency or not is taken as the dependent variable in the Logistic Regression Analysis that is carried out to find the factors affecting the entrepreneurship of the women who participated in the study. The independent variables affecting the dependent variable are marital status, type of social security, any previous job status and present job status. It is determined that these independent variables increase the possibility of women's showing entrepreneurship tendency.