Yer kirazında (Physalis peruviana L.) ana gövde budamasının verim, kalite ve bitkisel özellikleri üzerine etkileri
Effects of main trunk prunning on yield, quality and plant characteristic of cape goosebery (Physalis peruviana L.)
  1. Tez No: 376095
  2. Yazar: DEMET BURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada Tokat ekolojik koşullarında yer kirazı genotipinin adaptasyonu ve farklı gövde budama uygulamalarının (Kontrol, 1-Gövde, 2-Gövde, 3-Gövde) etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Tarla çalışmaları 2011 yılı vejetasyon döneminde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi deneme alanlarında kurulmuştur. Çalışma“Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Desenine”göre üç tekerrürlü olarak planlanmıştır. Yürütülen çalışmada çiçeklenme başlangıcı (gün), olgunlaşma süresi (gün), hasat süresi (gün), hasat sayısı (adet) gibi fenolojik gözlemler, bitki başına meyve verimi (g), bitki başına meyve sayısı (adet), bitki boyu(cm), dekara meyve verimi, meyve boyutları (mm), meyve ağırlığı (g) gibi bitkisel özellikler ve verim, meyve rengi, toplam kuru madde miktarı (%), suda çözülebilir kuru madde miktarı (%), titre edilebilir asit oranları gibi kimyasal özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda bitkilerin 13-15 gün içerisinde çimlendiği, tarlaya şaşırtıldıktan sonra 42-45 günde çiçeklendiği ve 92 gün sonra hasat dönemine geldiği belirlenmiştir. Genotiplerden sonbahar ilk donlarına kadar ürün alınabildiği ve bu sürede (69 gün) 6 kez hasat yapıldığı gözlenmiştir. Belirlenen bitkisel özeliklerde genotipler arasında önemli farklılıklar olduğu ve en önemli farkın meyve ağırlığı (Genotip 1, 5,3 g Genotip 2, 3,6 g) olduğu belirlenmiştir. Genotiplerde dekara meyve verimi Genotip 1'de 129,9 kg/da Genotip 2'de ise 105,7 kg/da arasında değişmiştir. Gövde uygulamalarında verimle ilgili özeliklerde kontrol parsellerinin yüksek değerlere sahip olduğu gözlenmiştir. Çalışmada incelenen kalite özeliklerinde SÇKM %12,03-15,95 ve asitlik değerleri ise %1,44-2,11 aralıklarında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine adaptation ability and main stem number as a result of pruning of lateral buds (Control, 1- stem, 2- stem and 3 stem) on cape gooseberry (Physalis peruviana L.). The research was conducted in experimental plots of Agricultural Research Center in Gaziosmanpasa University during 2011 vegetation periods. Seedlings germinated in greenhouse conditions were planted in experimental plots and, the field study was designed as factorial block design with tree replications. Phonological records of genotypes such as periods of germination periods, flowering , maturations and harvesting were observed in the research with yield and some plant properties such as fruit yield per plants, number of fruit per plants, plant height, fruit yield (kg/da), size of fruits, fruit weigh. In addition the properties, variation of some quality properties such as color of fruits, total dried matter amount in fruits, soluble dried matter amount in water, pH and titratable acid contents were examined in the research. As a result of the research, seeds of genotypes germinated in 13-15 day after sowing. Blooming time, harvesting time of plants were 42-45 and 92 days after planting, respectively. Harvesting periods between first and last harvests are 69 days, and crop harvests were done six times in the periods. There were important variations between plant properties in genotypes and plunging procedures. Major differences between genotypes were fruit properties. Mean fruit yields per da was 129,9 kg/da in Genotypes 1 and 105.7 kg/da in Genotypes 2. Application of pruning affected yield and plant properties, and plants from control plots had high data. Total dried matter amount in fruits were 12,03-15,95%, while titratable acid values was 1,44-2,11% in the research.