Metaztatik beyin tümörlerinde bilgisayarlı tomografinin yeri
- Tez No: 37611
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHİR TEVRÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
DZET Bu çalışmada intrakranial metastaz tanısı ila öpere edilmiş 19 va- ka değerlendirilmiştir. Vakalar en sık beşince yaş dekatında yoğunlaşmış olup, hastaların %53 ande şikayetlerin ortaya çıkış süresi bir aydan az olarak saptanmıştır. Postoperatif histopatolojik tanı, %31,G vakada adenocarsinom metas tazı, %15,8 vakada epidermoid carsinom metastazı olarak belirlenmiş, 1D vakada ise primer lezyon yapılan incelemelere karşın saptanamamıştır. BT incelemede 9 olguda metastaz tanısı konulmuş olup, lezyonlara en sık olarak Paryetal (%58) ve Oksipital (%27) bölgelerde rastlanılmıştır. %B5 olguda BT'de kuvvetil bir kontrast tutuluşu izlenirken, 11 olguda peri- lezyoner grade 1 ödem saptanmıştır. Primer kanser tanısı konulmuş vakalarda, serebral manif e stasy onların ortaya çıkışı, serebral metastaz olasılığını düşündürmelidir; gerek histo patolojik tanıyı koymada, gerekse hastanın tedavisini planlamada BT bugün için en güvenilir tanı yöntemi olarak değerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 19 cases of intracranial metastatic tumors operated in our clinic are presented. The patients were grouped mostly in the fifth decade and the duration of the symptoms were less than one month in 53%. Post-operative diagnosis was adena-ca. metastasis in 31.6%, epidermoid ca. metastasis in 15,8% but the primary lesion was not found in 10 cases. In 9 cases the presumptive diagnosis based on C.T. evaluation was intracranial metastatic tumor. The metastatic lesions were found mostly in the parietal region (58%) and in the occipital region (27%). Contrast enhancement of the lesions were seen in 85% of the cases; of these 11 ca ses showed grade-1 perilesionar edema. The appearance of neurological signs in patients known to have a primary neoplasm must remind the probability of an intracranial metastatic process. In such cases, cranial computed tomography is the most reliable screening test available at this time.