Samsun-Tekkeköy koşullarında yetiştirilen farklı reyhan ( Ocimum basilicum L.) populasyonlarının verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characters in basil (Ocimum basilicum L.) populations grown Samsun Tekkeköy ecological conditions
  1. Tez No: 376110
  2. Yazar: ESENGÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma; farklı reyhan (Ocimum basilicum L.) popülasyonlarının Samsun Tekkeköy koşullarında verim ve uçucu yağ oranlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bitki materyali olarak 3 Fransız 18 tane de Türkiye orijinli toplam 21 farklı reyhan popülasyonu kullanılmıştır. Tarla çalışmaları 2010 ve 2011 vejetasyon döneminde iki yıl süreyle tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu, verim (yeşil herba, kuru herba, kuru yaprak) ve uçucu yağ (uçucu yağ oranı, uçucu yağ verimi) özellikleri incelenmiştir. İncelenen özellikler arasındaki fark istatistiksel olarak önemli olup, iki yıl ortalamalarına göre bitki boyu 46,9-72,7 cm, yeşil herba verimi 1971,3-3718,0 kg/da, kuru herba verimi 316,0-666,2 kg/da, kuru yaprak verimi ise 209,0-399,0 kg/da aralıklarında değişmiştir. Uçucu yağlar distilasyonla belirlenmiş ve uçucu yağ oranları % 1,00-2,37, uçucu yağ verimleri 2,57-6,66 L/da arasında olmuştur. Çalışmada 6, 23 ve 10A nolu popülasyonların incelenen özellikler bakımından yüksek değerler verdiği ve yörede reyhanın tıbbi bitkiler içerisinde tarımının yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried to determine yield and essential oil contents of basil (Ocimum basilicum L.) populations in Samsun Tekkeköy ecological conditions. 21 populations of basil were used in the research. 18 populations of them are originated from Turkey, while three of them are from France. Field experiments were performed during two year-2010 and 2011- vegetation periods. Randomized block design was used in field experiment in both years. Yield and oil properties of the experiments were varied significantly in both years. As a result of two years means, plant height, fresh and dried herbage yields were 46.9-72.7 cm, 19.71-37.18 t/ha and 3.16-6.66 kg/ha respectively. Dried leaves yields of populations were varied between 2.09 and 3.99 kg/ha according to two years' results. Essential oils were obtained hydro distillations and oil contents were between 1.00% and 2.37%, while oil yields were 25.7-66.6 L/ha. In the research, 6, 23 and 10A populations have superior yield and properties and it was concluded that they were suitable for cultivation of basil in the Samsun Ecological conditions.