Selekte edilmiş bazı fasulye (Phaseolus vulgaris L.) hat ve çeşitlerinin morfolojik ve moleküler karekterizasyonu
Morphologic and molecular characterization of some selected common bean (Phaseolus vulgaris L.) lines and cultivars
- Tez No: 378083
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NACİ ONUS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Çarşamba ovasında bulunan Terme, Tekkeköy ve Çarşamba ilçeleri ile Ladik ilçesi ve Samsun merkezden toplanan toplam 36 adet bodur fasulye hattının morfolojik ve moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Fasulye hatları iki yıl Antalya koşullarında açık tarlada yetiştirilmiş ve morfolojik verileri Uluslararası Yeni Çeşitleri Koruma Birliği (UPOV) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Fasulye hatlarının moleküler karakterizasyonu için Karakterize Edilmiş Çoğaltılan Alanlar (SCAR) ve Basit Tekrarlı Sekanslar (SSR) DNA moleküler analiz teknikleri kullanılmıştır. Morfolojik gözlemler sonucu elde edilen verilerin Temel Bileşen Analizi yapılmıştır ve analiz sonucuna göre ilk üç bileşen toplam varyasyonun % 50'sini açıklamaktadır ki bu da hatlar arasındaki genetik çeşitliliğin yüksek olmadığını göstermektedir. Kullanılan SSR primer çiftlerinin yaklaşık % 27'si monomorfik iken % 73'ü polimorfik sonuçlar vermiştir. SSR primer çiftlerinin polimorfizm bilgi içeriği (PBİ) 0.047- 0.373 arasında değişim göstermiştir. SCAR primer çiflerinin tamamı araştırma yapılan bitkiler için polimorfik bulunmuştur. SCAR primer çiflerinin PBİ değerleri 0.071- 0.379 arasında değim göstermiştir. İstatistik analiz sonuçlarına göre fasulye hat ve çeşitleri arası genetik benzerlik indeksi 0.52–0.98 arasında değişim göstermiştir. Hat ve çeşitler, elde edilen dendogramda öncelikle 2 ana gruba ayrılmışlardır. İlk grupta antraknoza dayanıklılık ayrım setinin üyesi olan ve Orta Amerika gen havuzunda yer alan Cornell (36) ve Widusa (37) çeşitleri yer almaktadır. Bu iki çeşit diğer gruptan ayrılmıştır. Antraknoz ayrım setinin bir çeşidi olan ve And Dağları gen havuzunda yer alan Kaboon (38) çeşidi ile yine And Dağları gen havuzunda yer alan bir Amerikan çeşidi olan Redland Pioneer (39) çeşidi ise denemeye alınan tüm hat ve çeşitler ile birlikte aynı ana grup altında toplanmıştır. Bu durum, üzerinde çalışılan hatların And Dağları gen havuzu ile daha yakın bir genetik ilişkiye sahip olabileceğini göstermiştir. İkinci ana grup incelediğinde, bu grubun kendi arasındaki genetik benzerlik indeksinin 0.71–0.98 arasında değişim gösterdiği görülmektedir. Morfolojik ve moleküler verilere dayanarak oluşturulan dendogramlar kıyaslandığında moleküler verilerle elde edilen bilgilerin morfolojiklere göre daha gerçeğe yakın olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Fasulye, morfolojik özellikler, moleküler işaretleyiciler, SSR, SCAR
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the morphological and molecular characterization of some common bean cultivars and lines collected by Karadeniz Agricultural Research Institute in Terme, Ladik, Tekkeköy and Çarşamba provinces. All lines were grown under Antalya ecological conditions and morphological characteristics of all 36 lines were evaluated in accordance with UPOV criteria while Sequence Characterized Amplified Region (SCAR) and Simple Sequence Repeat (SSR) markers were employed for molecular characterization. Principles Component Analyze of the data obtained from morphological characterization were conducted. Analyze results revealed that first three components can be used to explain the 50 % of the variation among lines and cultivars and this result indicate that genetic variation among bean lines and cultivars is not high. In terms of molecular characterization while 27 % of SSR primer pairs were monomorphic while 73 % of them were polymorphic. Polymorphism information content (PIC) of SSR primer pairs varied between 0.047 and 0.373. On the other hand all SCAR primers used in this present study were found to be polymorphic and PIC values of SCAR primers were between 0.071 and 0.379. According to statistical analyses results genetic similarity index among bean cultivars and lines showed variation between 0.52- 0.98. Results revealed that there were two main groups among the bean lines and cultivars. In the first group was consisted of Cornell and Widusa cultivars, which belong to Mesoamerican gene pool and in disease resistance differential set. Kabon cultivar, belong to Andean gene pool member and in anthracnose differential set , and Redland Pioneer cultivar belong to Andean gene pool, took a place with other all cultivars and lines used in the present study. This result may indicate that all selected lines may have on close genetic relationship with Andean gene pool. Genetic similarity index of the second group varied between 0.71 and 0.98. In a comparison between dendrogram constructed by using morphologic and molecular analyses data it is possible to say that molecular data much more reliable than morphologic data. KEYWORDS: Common bean, morphological characters, molecular markers, SSR, SCAR