Bir sasakian manifoldunun kontak CR- altmanifoldlarının geometrisi üzerine
On the geometry of contact CR-submanifolds of a sasakian manifold
- Tez No: 376109
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezde birinci bölüm diğer bölümlerin kolay anlaşılabilmesi için diferensiyel geometrideki bazı temel kavramlara ayrılmıştır. İkinci bölümde hemen hemen kontak metrik manifoldlar yardımıyla Sasakian manifold tanımlanmıştır. Ayrıca Sasakian manifoldun kontak CR- altmanifoldlarını ve bu manifold üzerindeki distribüsyonların integrallenebilirliği ile ilgili bazı karakterizasyonlar verilmiştir. Daha sonra, bir Sasakian manifoldun total kontak geodezik altmanifoldu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise bir Sasakian uzay formunun kontak CR- altmanifoldunun normal konneksiyona ve semi- flat normal konneksiyona sahip olmasını sınıflandıran bir teorem ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which are consist of three chapters, the first chapter is devoted to some basic concepts in differantial geometry for easy understanding of the other chapters. In the second chapter, Sasakian manifold has been defined by virtue of almost contact metric manifolds. Also, the contact CR- submanifolds of a Sasakian manifold and characterizations to integrability of distributions on this manifolds have been given in this section. After then, totally contact geodesic submanifold of a Sasakian manifold were explained. In the third chapter, a theorem has been proved which is having classify contact CR-submanifolds with normal connection and semi- flat normal connection of a Sasakian space form.