Sakarya ilinde Tachınıdae (Hexapoda: Diptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on Tachinidae (Diptera) species in Sakarya province of Turkey
  1. Tez No: 376127
  2. Yazar: TARIK BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yapılan bu çalışma ile Sakarya İlindeki Tachinidae (Diptera) faunasının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bunun için 2012 ve 2013 yıllarında Sakarya ilinde yabancı otlar üzerinden atrapla toplanan ve kültüre alınmak suretiyle elde edilen tachinidler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Exoristinae alt familyasından 7 cinse bağlı 8 tür, Tachininae alt familyasından 5 cinse bağlı 5 tür, Dexiinae alt familyasından 2 cinse bağlı 2 tür, Phasiinae alt familyasından 4 cinse bağlı 6 tür saptanmıştır. Teşhis edilen türlerden 2'si Türkiye tachinidae faunası için yeni kayıt niteliğinde olup bunlar Meigenia incana (Fallen, 1810); Exorista civilis (Rondani)'dir. Çalışma sonucunda 21 türün tanıları yapılarak sistematik açıdan önemli vücut parçalarının fotoğrafları çekilmiş, cins ve tür anahtarları oluşturulmuş, sinonimleri, Dünyadaki ve Türkiye'deki dağılışları, konukçuları, varsa biyolojileri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determinate the Tachinidae fauna of Sakarya province in 2012- 2013. Tachinids were reared from various hosts and collected by sweeping from various herbaceous plants by trap in region. As a result of this study, 7 genera and 8 species belonging to the subfamily of Exoristinae, 5 genera and 5 species belonging to the subfamily of Tachininae, 2 genera and 2 species belonging to the subfamily of Dexiinae, 4 genera and 6 species belonging to the subfamily of Phasiinae were found. Two species among them were recorded for the first time in Turkey. These are Meigenia incana (Fallen, 1810) and Exorista civilis (Rondani). Twenty one species were identified and identification keys including genera and species belonging to the 4 subfamilies were prepared and the photograph of important distinctive morphological features of body parts of the specimens were taken. Some biological aspects, hosts and distributions were also given.