Çok boyutlu F-C faktörünün hesaplanması ve bazı moleküllere uygulanması
Calculation of multidimensional F-C factor and application to some molecules
  1. Tez No: 376126
  2. Yazar: HÜSEYİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Matematik, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
F-C prensibi spektroskopi ve kuantum mekaniğinde titreşim geçişlerinin şiddetini inceleyen yöntemlerden biridir. Özellikle moleküler fizikte temel bir öneme sahip olan F-C faktörü, fizik ve kimyanın pek çok alanında geniş ölçüde kullanılır. Bu çalışmada, harmonik osilatör dalga fonksiyonu bazında, binom katsayılarının basit ve sonlu toplamlarını içeren, bir ve iki boyutlu F-C faktörü için analitik ifadeler türetilmiştir. Bu analitik ifadeler kullanılarak Mathematica 8.0 programlama dilinde programı yapılarak F-C faktörü için hesaplama sonuçları alınmıştır. Hesaplamalar keyfi kuantum sayılı durumlar için yapılmıştır. Hesaplama sonuçlarının literatürdeki sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
F-C principle is one of the methods examined the intensity of vibration transmission in quantum mechanics and spectroscopy. Especially having fundamental importance in molecular physics FC factor, in many fields of physics and chemistry are used to a large extent. In this study, based on the harmonic oscillator wave functions, comprising of simple and finite sums of binomial coefficients are derived analytical expressions for one and two dimensional F-C factor. This analytical expressions using the Mathematica 8.0 programming language program was created and the results of calculations for FC factor are taken. Calculations were made for arbitrary quantum numbered state. Calculation of the results were found to be consistent with results in the literature.