Yoğun trafik yaşanan bölgelerde yazılım yardımlı alternatif ulaşım çözümleri
Software assisted alternative transportation solutions in the heavy traffic experiencing areas
  1. Tez No: 376138
  2. Yazar: PINAR ASLAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Trafik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Traffic
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Otomobillerin icadıyla insanlar bir yerden başka bir yere daha kolay gidebilirken, bu icat trafik denen yeni bir terimin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra hayatımızın her anına işlemiş olan internet kullanımı ve günümüzde oldukça yaygınlaşan akıllı cihazların yetenekleri ile değerli bilgiye erişimin kolay ve hızlı hale getirilebilmiş olması insanların bu kabiliyetleri hayatlarını kolaylaştırmak için kullanma isteğini arttırmaktadır. Bu tezde, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların çilesi haline gelmiş trafik sorununa alternatif bir çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Sunulan çözüm için Google Maps Api v3 kütüphanesi yetenekleri kullanılmıştır. Bu uygulamanın Türkiye'de hizmet veremediği trafik katmanının yerine, önceden belirlenen yerlerde olduğu varsayılan sensörlerden gelen anlık trafik verisi analiz edilmiştir. İnternet bağlantısı olan herhangi bir akıllı telefondan ya da bilgisayardan hizmet veren ve kullanıcılara istedikleri iki nokta arasında en kısa sürede gidebilecekleri yolu ve diğer alternatifleri sunan bir sistem tasarlanmıştır. Bu sistem sayesinde insanlar trafik yoğunluğuna bağlı trafiğe takılmadan seyahat edebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
With the invention of automobiles, as human beings can go from one place to another place easier, this invention leads to a new term which is traffic. Furthermore, with the usage of internet which is in every moment of our lives and with the capabilities of smart devices which become common nowadays, access to valuable information becomes easy and fast and this leads to human beings to increase their desire to use those capabilities to make their lives easier. In this thesis, it is tried to find an alternative solution for traffic problem which is a suffer for especially people who live in big cities. Google Maps Api v3 library capabilities are used for explained solution. Instead of the traffic layer of this application which could not serve in Turkey, instant traffic data coming from sensors which are in predefined places are analyzed. A system serves to users with smart phones or computers which has an internet connection and which gives a path or alternatives to users that they can go between two points with the smallest time is designed. With this system, people can travel without tangling up traffic which depends on traffic intensity.