Yapay zekâ hesaplama teknikleri kullanılarak eşzamanlı jeneratörün en uygun duruma getirilmiş parametre kontrolörü
Optimized parameters controller of synchronous generator using intelligent computing techniques
  1. Tez No: 376162
  2. Yazar: NESEER ALZUBAYDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada güç sistemi (PS) geçici gerilim tepki artırımları, araştırılmış ve incelenmiştir. Senkron Jeneratörün (SG) komple ve modifiye modeli oluşturulmuş ve bu model ile SG'nin geçici gerilim tepkisi kapsamlı olarak analiz edilmiştir. Senkron Jeneratör Gerilimi kontrolörüne yönelik yeni bir teknik (Parçacık Sürü Optimizasyonu) modifiye yaklaşım ile geçici gerilim tepkisinin düzelebileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada, geçici gerilim tepkisini yükseltmek için Otomatik Gerilim Regülâtörüyle (AVR) birlikte konvansiyonel kontrolörleri (PID kontrolörleri) bir yardımcı gerilim kontrolörü olarak kullanmak yerine, PID kontrolörünün parametre değerlerini optimize etmek amacıyla ?Parçacık Sürü Optimizasyonu? kullanılarak yeni bir yaklaşım önerilmektedir (PSO-PIDC).Elde edilen sonuçlar, terminal gerilim tepkisinde dikkate değer artırımlar sağlamaktadır. SG modelinin ikinci derecesine ait İntegral Karesel Hataya (ISE) yönelik olarak elde edilen sonuçlardan görüleceği gibi (terminal gerilim geçici tepki artırımları için ölçümler olarak değerlendirilmiştir) önerilen yeni kontrolör (PSO-PIDC) sayesinde Integrel Karesel Hata değeri 22,25'ten (kontrolörsüz) 1,109'a düşürülmüştür. Modelleri tasarlamak için Matlab Simulink kullanılmış, programların tamamı MATLAB-programında yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work the power system (PS) transient voltage response enhancements have been investigated and studied in details through the following: Acomplete and modified model of Synchronous Generator (SG) has been introduced, where this model is suitable in studying the transient voltage response of SG. Enhancing the responses of the transient voltage profiles through using a modified novel approach, with new technique (Particle Swarm Optimizing) for the Synchronous Generator Voltage Controller by. Hence, instead of using conventional controllers (PID controllers) as an auxiliary voltage controller with the Automatic Voltage Regulator (AVR) to enhance the transient voltage response, the proposed approach using particle swarm optimization is used to optimize the parameters values of the PID controller (PSO-PIDC). The obtained results give remarkable enhancements in the terminal voltage transient response. The obtained result for the Integral Square of Errors (ISEs) (which had been taken as measures for the terminal voltage transient response enhancements) of the second order of (SG) model had been reduced from 22,25 (without controller) to 1,109 with the novel proposed (PSO-PIDC). The choice was set on using Matlab-Simulink to design the models, while all the programs have been written in MATLAB programming.