Ankara'da elektrik dağıtım işlerinde çalışan işçilerde iş kazaları ve meslek hastalıkları görülme sıklığı ile ilişkili etmenler
Prevalence and associated factors of occupational accidents and disease at electricity distribution workers in Ankara
- Tez No: 376161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Public Health, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı elektrik dağıtım işi yapan işçilerde iş kazaları ve meslek hastalıkları görülme sıklığı ile ilişkili etmenleri tespit etmektir. Araştırma sırasında 2011 Mart ? Haziran döneminde işçilerin iş yaşamları boyunca iş kazası geçirme ve meslek hastalığına yakalanma durumları sorgulanmıştır. Araştırma için 48 sorudan oluşan anket formu kullanılmış ve istatistiksel analiz için SPSS yazılımından yararlanılmıştır. Tezin ilk bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) ile ilgili genel bilgiler verilmiş, iş kazası ve meslek hastalığının tanımı yapılmıştır. Son bölümlerinde ise uygulanmış olan anketten elde edilen veriler bilgisayar programına aktarılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Anket 260 işçiyle yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmıştır. Araştırmaya katılanların hepsi erkektir. Araştırmaya katılanların %84,2'si Teknik/Meslek lisesi mezunudur, çalışanların yaş ortalaması 33,12'dir. Araştırma katılan işçilerin %98,8'i işe başlarken sağlık raporu aldığını, %95'i vardiya sistemi ile çalıştığını, %52,7'si işyerinde yapılan periyodik muayenelerden memnun olduğunu, %41,2'si işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulunun bulunduğunu, %57,7'i iş amirlerinin İSG'ye bakışının yeterli olduğunu, %83,8'i işe başlamadan önce mesleki eğitim aldığını, %85,8'i işe başlamadan önce İSG eğitimi aldığını, %74,6'sı yapılan işle ilgili iş kazası riskleri konusunda eğitim aldığını, %32,3'ü çalışılan işle ilgili yasa, tüzük, yönetmelikler hakkında eğitim aldığını belirtmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılanların %23,8'inin iş kazası geçirmiş olduğu belirlenmiştir. İş kazaları en çok çarpılma ve meydana gelen arklar sonucu oluşan yanıklarla sonuçlanmıştır. İş kazaları elektrik işlerinde 1 yıldan az 6 yıldan fazla çalışanlar, periyodik muayenelerden memnun olmayanlar, çalışma koşullarından memnun olmayanlar, verilen iş güvenliği eğitimlerini yetersiz bulanlar, iş amirlerinin iş güvenliğine bakışını yetersiz bulanlarda daha fazla sıklıktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research work accidents and occupational diseases in workers engaged in electricity distribution business with related factors to determine the incidence. Research during the 2011 March?June period over the lives of workers, work accidents and occupational disease has been questioned. Questionnaire consisting of 48 questions used for research and SPSS software was used for statistical analysis. The first sections of the thesis of occupational health and safety (OHS) provided general information about, was the definition of occupational accidents and occupational disease. To the end of the survey that is applied to evaluate the data obtained were transferred to a computer program. The survey applied to 260 workers in the form of face-to-face interview. All of the participants were male. 84,2% of the participants' stay technical / vocational high school graduates, 33,12 averageage of employees is. 98,8 % of the workers participating in the research was received a medical report when starting a business, with 95% of the work shift system, 52,7 % satisfied with the periodic inspections, 41,2 % percent that the workplace occupational health and safety board,57,7 % 's business outlook is good enough supervisors to OHS, 83,8% percent received vocational training prior to commencement of work, 85,8 % was received OHS training before starting work, 74,6 % then the work performed received training on the risks related to occupational injury, 32,3 % studied work-related laws, statutes, regulations stated that they have studied about. As a result, 23,8 % of research participants' scroll was determined to have had a work accident. Work accident resulted with electric shock and arc burns. Electrical accidents at work employees work more than 6 years less than 1 year, is not satisfied with periodic inspections, is not satisfied with working conditions, inadequate training given to those who find job security, job supervisors more frequently than the founders of inadequate perception.