Farklı darbe genişlik modülasyon teknikleri ile sürekli mıknatıslı senkron motorun performans analizi
Performance analysis of permanent magnet synchronous motor under different pulse width modulation
- Tez No: 376169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, sürekli mıknatıslı senkron motorun (SMSM) vektör kontrol yöntemi ile farklı darbe genişlik modülasyon (DGM) tekniklerinde performans analizi yapılmıştır. Bu DGM teknikleri sinüsodal DGM, histeresiz band akım kontrol DGM ve alan vektör DGM teknikleridir. Tüm bu tekniklerle PI denetleyicisi kullanılarak motorun hız kontrolü yapılmıştır. SMSM'nin ve tüm bu DGM tekniklerinin modellemesi Matlab/Simulink ortamında gerçekleştirilmiştir. Motorun analizi her yöntem için çeşitli hızlarda ve yük momentlerinde ayrı ayrı yapılmış ve motorun akım harmonikleri, çıkış akımları, hız, hız hatası, konum gibi parametrelerin değişimi incelenmiştir. Simülasyon sonuçları histeresiz band akım kontrol DGM yöntemi ile sürülen motorun referans hıza daha kısa sürede ulaştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, vector control of permanent magnet synchronous motor (PMSM) has been realized under different pulse width modulation (PWM) techniques. This PWM techniques are sinusoidal PWM, hysteresis band current control PWM and space vector PWM. In these techniques PI controller has been selected for motor speed control. The PMSM and its drives with different PWM techniques has been modelled by using Matlab/Simulink. Analysis of PMSM drives has been performed on various speeds and load torques for three methods. Current harmonics, output currents, speed, speed error, position parametres change of motor has been investigated. Simulation results show that motor driven by hysteresis band current control PWM method arrive shorter time to reference speed.