Saplama kaynağı ile birleştirilmiş saplamaların kaynak bölgesinin mekanik ve metalurjik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical and metalurgycal properties on the welded zone by stud welding method of studs
  1. Tez No: 376170
  2. Yazar: EMİNE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda saplama kaynağı uygulamaları üzerine yapılan çalışmalar atmaktadır. Ancak saplama kaynağı ile ilgili çalışmalar fazla değildir. Bu çalışmada 5 mm kalınlığındaki Al levhalar üzerine, 100, 130, 150, 180 ve 200 voltaj değerlerinde 5mm çapındaki saplamaların kaynağı Kondansatör Boşaltmalı Saplama Kaynak makinesi ile kaynak edilebilirliği araştırılmıştır.Kaynaklı numunelerin mikro yapı resimleri alınmış ve ardından sertlikleri ölçülerek, eğme testine tabi tutulmuştur. Sertlik sonuçlarına göre artan malzeme kalınlığı ile birlikte kaynak bölgesinin sertliği de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the use of stud welding applications increased gradually. However, academic studies related to stud welding are not sufficient. In this study, 5 mm diameter studs were welded on the 5 mm aluminum materials by capacitor discharge stud welding technique. The welding voltages were 100,130,150,180 and 200 V.The microstructure of stud weld metal and base metal interface were investigated and the effects of welding parameters on the weld metal were determined. Weld metal rate increased by increasing the welding current and decreasing stud diameter and hardness increasing when increase materials thicknes.