Bamya bitkisinden suda çürütme yöntemi ile lif elde edilmesi ve elde edilen lifin çeşitli fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri
Fiber extraction from okra plant with water retting method and measurements of various physical, chemical and mechanical properties
- Tez No: 376211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada bamya bitkisinden suda çürütme yöntemiyle doğal selülozik lifler elde edilmiş, elde edilen liflerin çeşitli fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri ölçülmüştür. Bir tarım atığı olan bamya bitkisi sapından; nitelikli, doğal ve doğada çözünebilir bamya lifi elde ederek, tarım ürünlerine katma değer sağlanabileceği ve çevre korumasına yardımcı olunabileceği öngörülmüştür. Bu amaçla, bamya bitkisinin sap dip, sap orta, sap uç, dal dip ve dal uç kısımlarından 2 hafta süreyle suda çürütme yöntemi ile ham bamya lifleri elde edilmiş, elde edilen liflere Na2CO3, sabun, NaOH, H2O2 ve ksilinaz enzimi ile kimyasal ve enzimatik işlemler uygulanarak 32 adet deney numunesi hazırlanmıştır. Bu 32 adet lif numunesinin lineer yoğunluk (tex), elastisite modülü (N/tex), kopma kuvveti (N), kopma mukavemeti (N/tex), kopma uzaması (%), nem içeriği (%), nem alımı (%), beyazlık derecesi ve farklı kimyasallara karşı dayanım özellikleri ölçülmüştür. Sonuç olarak doğal selülozik bamya lifinin, iyi karakteristik özelliklere sahip olup, hem tekstil lifi hem de polimerik kompozit takviye malzemesi olarak kullanılabilir nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, natural cellulosic fibers have been extracted from okra plant by water-retting method and various physical, chemical and mechanical properties of the fibers have been measured. It has been envisaged that by obtaining good quality, natural and biodegradable fibers from okra stems, which are agricultural byproducts, it will be possible to provide added value to agricultural products and to support environment. For this purpose, fibers have been extracted from the bottom, middle and upper parts of okra stems and bottom and upper portions of okra branches. The resulting fibers were exposed to various chemical and enzymatic processes with Na2CO3, soap, NaOH, H2O2 and, xylanases enzymes; and 32 test samples were prepared. Linear density (tex), modulus of elasticity (N/tex), breaking force (N), tensile strength (N/tex), elongation at break (%), moisture content (%), moisture uptake (%), degree of whiteness and resistance to different chemicals of this 32 fibers were measured. Consequently okra natural cellulosic fibers have been found to have good characteristics to be used as a textile fiber as well as a reinforcing material in polymeric composites.