Ticari yarı iletken karakteristiklerinin simülasyonu ve deneysel analizlerinin karşılaştırılması.
Simulation of commercially produced semiconductor characteristics and comparison of their experimental analysis
- Tez No: 376210
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TAYFUN DEMİRTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, LabVIEW programlama dilinde hazırlanan bir program ile yarıiletken devre elemanlarından diyot, transistör ve MOSFET' lerin çalışma prensipleri incelenmiş, ayrıca Multisim programında yer alan simülasyon yöntemi ile aynı çalışma prensipleri elde edilerek, genel sonuçlar üreticilerden elde edilen katalog bilgileri ile karşılaştırılmıştır. LabVIEW programlama dilinde hazırlanan programın çalışması incelenerek ve yapılan deneyler birçok sefer tekrarlanarak programın verimliliği yükseltilmiştir. Üniversitelerin elektronik laboratuvarlarında bu ve benzeri deneyler sürekli gerçekleştirilmektedir. Yaratılan program ile öğrenci laboratuvarlarında yapılan bu deneylerin daha sağlıklı ve daha hızlı olması amaçlanmıştır. Ayrıca günümüzün ilerleyen teknolojik gelişmelerine paralel olarak, öğrencilerin yaptığı bu deneyleri bilgisayar ortamına taşımak ve öğrencilere bu programları tanıtmak çalışmanın genel amaçları arasında yer almıştır. Sonuç olarak; yaratılan program, yarıiletkenlerin karakteristik özelliklerini yüksek tutarlılık ile ortaya koymuş, elde edilen sonuçlar hem simülasyon hem de üretici firmaların katalog bilgileri ile uyuşarak, öğrenci laboratuvarlarında bu ve benzeri programların kullanılarak öğrenme verimliliğinin arttırılabileceği tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a LabVIEW program was created for the semiconductor circuit components which are diodes, transistors and MOSFET's operating principles examined further Multisim program the simulation method and the same principle are obtained and the overall results from producers obtained catalog data are compared with. The study was prepared in LabVIEW programs and an experiment examining the effectiveness of the program has been raised many times repeated. These and similar experiments in the laboratories of universities electronics is carried out continuously. Students with programs created in the laboratories of these experiments are intended to be more healthy and faster. In addition to today's advancing technological developments in parallel computing environment for students to try this his move to introduce this program to the students of the general objectives of the study were included. As a result, created programs semiconductor properties characteristic of high consistency and has revealed the results obtained, as the simulation of both the manufacturers' catalogs with information, students in the labs of this and similar programs using the learning efficiency can be increased are discussed and interpreted.